Ten rengi ve yüz bulma teknolojisine dayalı insan sayma sistemi
People counting system based on skin color and face detection technology
  1. Tez No: 334820
  2. Yazar: HÜSEYİN HAKAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsan sayma sistemleri iç ve dış mekanlardaki insanların sayısını otomatik olarak tahmin etmeyi amaçlar. Reklam ve promosyon değerlendirmeleri gibi ticari ortamlarda ve benzeri birçok uygulamada, video gözetim ve taşımacılık yönetim sistemlerinde insan sayma sistemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında yüz bulmaya dayalı insan sayma sistemi ve ten rengini bularak yüz bulmaya dayalı insan sayma sistemi olmak üzere 2 sistem geliştirilmiştir. Yüz bulmaya dayalı insan sayma sistemine (Sistem 1) ten rengi tespit sistemi eklenerek ten rengini bularak yüz bulmaya dayalı insan sayma sistemi (Sistem 2) oluşturulmuştur. Bu tez, eğitim ortamlarında yer alan bülten panosunu izleyen potansiyel öğrenenlerin sayısını hesaplayan ten rengi tespit ve yüz bulma teknolojisine dayalı bir insan sayma sistem modeli sunmaktadır. Önerilen sistemin yüz bulma sistemi, yüzleri bulmak için Viola-Jones metodunu kullanır. Viola Jones metodu, Haar sınıflandırıcı yöntemiyle çok hızlı bir şekilde insan yüzü tespit edebilir ve bu yöntem yüksek doğruluk oranına sahiptir. Bu sistem, OpenCV kütüphanesi kullanılarak geliştirilmiştir. Bu tezde ten rengi tespitinde sıklıkla kullanılan HSV ve YCbCr olmak üzere 2 renk uzayı kullanılmıştır. Verilen parametreler doğrultusunda yapılan testlerde, HSV renk uzayının kullanıldığı insan sayma sisteminde YCbCr renk uzayının kullanıldığı insan sayma sistemine oranla daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan testler sonucunda insan sayma sistemlerinin, video gözetim, reklam panosu izleyenlerin sayısının hesaplanması gibi çalışmaların dışında eğitim alanında da kullanılabileceği gösterilmiştir.Anahtar Kelimeler ?nsan sayma sistemi, ?nsan sayımı, Yüz bulma, Ten rengi tespiti, Bülten panosu, Bilgisayarla görü.
Özet (Çeviri)
People counting systems aim at automatically estimating the number of people indoor and outdoor places. They are widely used in commercial environment; determining conversion ratio, advertising and promotional evaluations, and so on, video surveillance and transportation management system. In this thesis, two people counting systems were developed; one is based on face detection and the other is based on skin color and face detection technology. Skin color and face detection technology based people counting system (System 2) was developed by adding skin color detection system to the people counting system based on face detection (System 1). This thesis presents a people counting system model, based on skin color detection and face detection technology, counting the number of potential learners who are watching the bulletin board in educational environment. Face detection system of the proposed system uses Viola-Jones method to detect face. Viola-Jones method can detect human faces very quickly and achieve high detection accuracy by using Haar classifier technique. This system was developed using OpenCV library. Widely used 2 color spaces; HSV and YCbCr color spaces were used for skin color detection in the thesis. Experiments showed that the successful results were obtained from HSV color space instead of YCbCr color space, in accordance with the given parameters. As a result of outcomes of this study, it has shown that people counting systems can also be extended in educational applications in addition to such people counting system studies on video surveillance, calculating the number of readers of billboard, etc?KeywordsPeople counting system, People counting, Face detection, Skin color detection, Bulletin board, Computer vision.