Arf semigrup ve cebirsel eğrilere uygulamaları
Arf semigroup and applications to algebraic curves
- Tez No: 334862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN TUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nümerik semigruplarla ilgili çalışmaların önemli bir bölümü cebirsel geometride çalışılan cebirsel eğrilere dayanır. Nümerik semigruplar, kodlama teorisi ve cebirsel eğrilere uygulamaları nedeniyle önemlidir.Bu tezde, öncelikle nümerik semigruplar ve genel özellikleri verilmiştir. Önemli cebirsel eğri sınıflarının bir Q Weierstrass noktasındaki semigrupları incelenmiş ve bu semigrupların Arf olma özelliği araştırılmıştır. Ayrıca, bir cebirsel eğri üzerinden yazılan tek noktalı cebirsel geometrik kodların, bir Arf semigrup üzerinden tanımlandığında kodun minimum mesafesi üzerinden Feng-Rao (order bound) sınırı Bras-Amoros (2000, 2005, 2007), Campillo ve diğerleri (2004) çalışmalarına göre hesaplanmıştır. Daha iyileştirilmiş parametrelere sahip kodlar kurulabileceği gözlemlenmiştir. İyi parametreli kodların yazılması açısından, Arf semigrupların kullanılmasının önemli katkılar ve yeni teknikler kazandıracağına inanıyoruz. ANAHTAR KELIMELER:Arf semigrup, Feng-Rao sınırı, tek nokta kodları
Özet (Çeviri)
An important part of the work on numerical semigroups are based on theory of algebraic curves. Numerical semigroups are important because of applications to coding theory and algebraic curves. In this thesis, firstly we give general properties of a numerical semigroups.Numerical semigroups of some curve classes at a Weierstrass points Q are investigated and checked whether these are Arf numerical semigroup or not. Moreover, we compute the Feng-Rao (order bound) bound on the minimum distance of one point-algebraic geometric codes, when the numerical semigroup at the point Q is an Arf semigroup, via Bras-Amoros (2000,2005,2007), Campillo at all (2004). It has been observed that one can construct algebraic geometric codes with better parameters. We believe that Arf numerical semigroups may suggest new tecniques for the codes with better parameters. KEYWORDS:Arf semigroup, Feng-Rao (order bound), one-point codes