Arf sayısal yarıgrubun yapıştırmasının RF-matrisleri ile incelenmesi
Investigation of the gluing of the Arf numerical semigroup with RF-matrices
  1. Tez No: 847095
  2. Yazar: DAMLA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada sayısal yarıgrupların yapıştırılması kavramı özelleştirilmiştir ve Arf sayısal yarıgrupların yapıştırılması olarak incelenmiştir. Arf sayısal yarıgrupların yapıştırılması ile oluşan sayısal yarıgrupların yapıları analiz edilerek teorem ve ispatlar şeklinde sunulmuştur. Ayrıca Arf sayısal yarıgruplarının RF-matrisleri hesaplanarak yapıştırılan iki Arf sayısal yarıgrubun da RF-matrisi bulunmuştur. Son olarak RF-matrisleri ile elde edilen ideallerin üreteç kümelerini bulmak için yöntemler verilmiş ve yapılan çalışmalar sayısal örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of gluing of numerical semigroups is specialized and the gluing of Arf numerical semigroups is investigated. The structures of numerical semigroups formed by gluing Arf numerical semigroups are analyzed and presented via theorems. In addition, the RF-matrix of Arf numerical semigroups is calculated and the RF-matrix of two glued Arf numerical semigroups is found. Finally,the methods for finding the generator sets of the ideals obtained with RF-matrices are given and the studies are supported with numerical examples.