Isı pompası destekli vakum tüplü kolektörde su ısıtıcısının deneysel incelenmesi
Experimental observation of water heater on the collektor with vacuum tube supported with heat pump
  1. Tez No: 334932
  2. Yazar: ALPER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYADDİN RECEBLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada hava kaynaklı ısı pompasına, vakum tüplü güneş kolektörü desteği sağlanarak, sıcak su hazırlama sistemi oluşturulmuş, sistemin çalışması ayrı ayrı ve kombine olarak denenmiş, performans ve verimi incelenmiştir. Yapılan çalışmada 40 litrelik depo ve 4 adet vakum tüpü kullanılmıştır. Kolektör deposunun iç kısmına 10 mm çapında 9 m boyunda serpantin şeklinde, ısı pompasının kondenseri (yoğuşturucu) yerleştirilmiştir. Isı pompasının bir diğer elemanı olan kompresör sistem özellikleri göz önünde bulundurularak 1 HP gücünde seçilmiştir. Sistemde 2,4 kW gücünde alüminyum kanatçıklı fan destekli evoparatör kullanılmış, 30-90 °C aralığında çalışan termostat ile sıcaklık değerlerine göre ısı pompası kontrol edilmiştir. Deneyler havanın açık olduğu günde çalıştırılmış güneş ışınım şiddeti ölçülerek güneş ışınımına bağlı suyun ısınma süresi ve ulaştığı sıcaklık değerleri kaydedilmiştir. Başka bir günde kapalı bir ortamda güneş ışınımın olmadığı yerde yalnız ısı pompası ile süresine bağlı olarak ulaştığı sıcaklık değerleri de ayrı ayrı kaydedilmiş ve karşılaştırma yapılmıştır. Güneş ışınımının olmadığı zaman diliminde COP 1,43 olarak tespit edilirken; güneş enerjisi ile birlikte COP =2,072 olarak görülmüştür Kolektör ile birlikte sistemin verimliliğinde %45 artış olduğu tespit edilmiştir.Anahtar Sözcük : Vakum tüplü güneş kolektörü, buhar sıkıştırmalı ısı pompası
Özet (Çeviri)
In this Project, by backing up air-born heat pump with solar collector with vacuum tube, the system of preparing hot water is created, the working of the sytsem is tried both seperately and paralelly and it?s performance and output is viewed. In this project, the cellor 40 liters an 4 vacuum tubes ar used. The condenser of the pump in 10 mm diameter, 9 m in length and in serpantine shape is inserted to the interior of the collector cellar. By considering it?s system compressor, another element of heat pomp is chosen as 1 HP power. In the system, the evaporator supported with aliminium aerofoil in 2,4 kW power is used, and the heat pump is checked in with the thermostat in between 30 and 90°C in the fair weather the experiments are done, by mesauring the rediation, the time of the water heating and it?s heat values are saved. On another day, in a closed place where there is no rediation, it?s heat values depending on the working time of heat pump are saved and experiment wich was done in the earlier day. The time when the rediation is absent, COP is fixed as 1,43 whereas the COP exposured to sollar energy is fixed as 2,072. It?s confirmed that collector increases the productivity of the system at the rate of 45%.Key Words : Sollar collector with vacuum tube, heat pump vapor compressed.