Ön soğutmasız yayınımlı soğurmalı soğutma sistemlerinin büyük hacimlerde kullanılabilirliğinin deneysel olarak incelenmesi
Pre-cooling the usability of large volumes of diffusion absorption refrigeration experimental investigation of systems
- Tez No: 334933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Enerji, Industrial Design, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada; uzun yıllardır bilinmekle birlikte son yıllarda güncel olmaya başlayan soğutma teknolojileri ele alınmıştır. Öncelikle soğutmanın güncel olmasını sağlayan koşullar gözden geçirilmiş, daha sonra soğutmada kullanılabilecek teknolojiler sınıflandırılmıştır. Teorik olarak kullanılabilecek teknolojiler arasından günümüzde pratik hayata geçirilmesi mümkün olan yayınımlı soğurmalı soğutma sistemleri ele alınmıştır. Bu çalışmada ön soğutmasız yayınımlı (difüzyonlu) soğurmalı soğutma (YSS) sistemi deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Ön soğutmasız yayınımlı (difüzyonlu) soğurmalı soğutma sisteminde (YSS) soğutucu akışkan olarak amonyak (NH3), soğurucu akışkan olarak su (H2O) ve difüzör olarak helyum (He) gazı kullanılmıştır. Ön soğutmalı ve ön soğutmasız sistemler incelenip bu sistemlerde yapısal değişiklikler yapılarak daha büyük bir hacmi soğutma işlemi hedeflenmiş veyeni bir ön soğutmasız yayınımlı soğurmalı soğutma sistemi (YSS2) imal edilmiştir. Tasarımı yapılan sistemin deneyleri yapılmış sonuçlar kaydedilmiştir.Anahtar Sözcükler : Yayınımlı soğurmalı soğutma sistemi, amonyak, helyum.
Özet (Çeviri)
In this study, for many years, started to become known in recent years with the current cooling technologies are discussed. First cooling conditions that allow current to be revised, then awarded for cooling technologies. Technologies that can be used as a practical implementation of theoretical possible diffusion absorption refrigeration systems today are discussed. In this study, pre-cooled diffusion (diffusion) absorption refrigeration system (DAR) system were investigated experimentally and theoretically. Pre-cooled diffusion (diffusion) absorption refrigeration system (ISS) as a refrigerant ammonia (NH3) as the absorber fluid water (H2O) and diffuser as a helium (He) gas was used. Pre-cooling and pre-cooling systems, these systems examined and structural modifications targeted on a larger cooling volume and a new diffusion pre-cooled absorption refrigeration system (DAR2) is made. Design of experiments, the system can be made from the results.Key Words : Diffusion absorption refrigeration, Ammonia, Helium