Soğutma sistemlerinde kullanılan R 134A ve R 600A soğutucu akışkanların sistem performansına etkilerinin incelenmesi
R 600A R 134A refrigerant used in cooling systems,examine the effects on system performance
- Tez No: 334934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYADDİN RECEBLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, soğutucu akışkan olarak sistemde kullanılmak üzere R 134a ve R600a soğutucu akışkanlar iki ayrı soğutma sisteminde teknik olarak incelenmiştir. Soğutucu akışkanların ilk üretimi yapıldığında çevre zararları fazla incelenmemiştir. Daha sonraki yıllarda soğutucu akışkanın ozon tabakasını tükettiği ve ozon tabakasının ince olduğu bölümlerinde ozon tabakasındaki deliğin varlığını belirlemişlerdir. Bu durumda dünyadaki bazı kötü değişmelere neden olmaktadır. Bu nedenle yeni üretilen soğutucu akışkanların ozon delme potansiyeli (ODP) ve küresel ısınma potansiyeli (GWP) en minimum seviyede olması için çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda üretimi yapılacak olan cihazın soğutucu akışkan seçimi yapılırken cihazın kullanım şekline, soğutulacak ürüne ve konumuna göre soğutucu akışkan seçilmeye başlandı. Bu çalışmada ise sistemin çalışma dizaynı bu durumlar göz önüne alınarak yapılmıştır.Dolabın ölçüleri 0.73m, 0.73m, 0.50m ölçülerinin birleştirilmesiyle oluşturulan bu dolaba 5 cm kalınlığında yalıtım malzemesi yerleştirilip yalıtım sağlandı. Dolabın yalıtımı sağlandıktan sonra soğutma sistem düzeni kurmak için dolabın ölçülerinden sistem için gerekli olan soğutma ünitesi hesaplanıp dizaynı yapılmıştır. Soğutma düzeneğinde dolabın soğuyan kısmı ile soğutma ünitesi birbirinden ayrı iki parçadan oluşur. Bu iki parça birleştirildiğinde dolabın tabanında belirlenen ölçülerde kesilen üfleme ve emiş kanalları sayesinde oda içersinde şartlandırılmış bir soğutma havası üflemesi yapılmıştır. Daha sonra bu iki sistemde R 134a ve R 600a soğutucu akışkanları test edilerek incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda R 134a soğutucu akışkanın farklı gramaj miktarlarında daha verimli bir akışkan olduğu gözlemlendi. Ancak R 134a soğutucu akışkanının küresel ısınma potansiyeli (GWP) değerinin yüksek olması, bu akışkanın kullanımını zamanla azaltabilir. R 600a soğutucu akışkanı ise sadece 80 gramlık gaz sarjıyla istenilen soğutma değerine ulaşılmıştır. Bu durum ise az gaz sarjı ile çok verimli bir soğutma sağlanmıştır.Anahtar Sözcükler : Soğutucu akı?kan, R 134A, R 600A, ODP, GWP, ozontabakası, kompresör, kondenser, evapratör
Özet (Çeviri)
In this study, the system to be used as a refrigerant R 134a and R600a refrigerants were technically two separate cooling system. When the first generation of refrigerants examined further environmental damage. In later years, the ozone layer refrigerant consumption and identified the presence of the hole in the ozone layer ozone layer is thin sections. In this case, leads to changes in some of the worst in the world. For this reason, the newly produced ozone depleting refrigerants potential (ODP) and global warming potential (GWP) is the minimum level of work to be done. In these studies, selection of the device to the device during the cooler production of patterns of use, the product is cooled and as a coolant for the task selected. In this study, this case study design consideration is made on the system. Cabinet dimensions 0.73m, 0.73m, 0.50m measures 5 cm thick insulating material placed in this closet was created by combining the insulation provided. Order toestablish isolation cabinet cooling system after obtaining the required cooling unit cabinet dimensions are calculated for the system is designed. Part of the cooling unit is cooled with cooling cabinet assembly consists of two parts separately. Cut the size of these two parts combined with the base of the cabinet within the room with air supply and exhaust ducts made of blow cooling air conditioned. Later, these two systems were tested refrigerants R 134a and R 600a. As a result of experiments in different weight amounts of R 134a refrigerant fluid was observed that more efficient. but R 134a refrigerant global warming potential (GWP) values are high, the use of this fluid can reduce over time. Only 80 grams of R 600a refrigerant gas sarjıyla reached the value of the required cooling. This is a very efficient cooling is achieved by charging less gas.Key Word : Refrigerant R 134A, R 600A, ODP, GWP, ozone layer, compressor,condenser, evapratör.