R-1234yf soğutkanlı asansör iklimlendirme ünitesi tasarımı
R-1234yf soğutkanli asansör iklimlendirme ünitesi tasarimi
- Tez No: 342699
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışmasında bir asansör iklimlendirme ünitesi tasarlayarak, dört farklı soğutucu akışkanın, R-1234yf, R-134a, R-410A ve R-407C?nin bu soğutma sistemindeki performanslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İklimlendirme sistemlerinde kullanılan soğutucu akışkanlar, düşük küresel ısınma potansiyeline sahip, alternatif soğutucu akışkanlara olan ihtiyaç ve bu akışkanlara olan geçiş süreci, yapılan yasal düzenlemeler ışığında, incelenmiştir. Yeni geliştirilmiş olan R-1234yf soğutucu akışkanı hakkında detaylı bilgi, literatürde yer alan çalışmalar ışığında verilerek, soğutma uygulamalarındaki kullanımı ortaya konmuştur. On farklı buharlaştırıcı sıcaklığı ve üç farklı yoğuşturucu sıcaklığı için ideal çevrim analizleri gerçekleştirilerek, kullanılacak olan dört soğutucu akışkanın, R-134a, R-1234yf, R-410A ve R-407C, bu şartlardaki gösterecekleri performans değerlendirilmiştir. Bir asansör kabini ele alınarak, bu kabin için bir soğutma yükü analizi gerçekleştirilmiş ve akabinde 2,6 kW soğutma kapasitesine sahip bir sistem için, soğutma çevrimi analizleri bahsedilen soğutucu akışkanlar için gerçekleştirilerek, soğutma ekipmanlarının seçimi için gerekli hesaplamalar yapılmıştır. R-410A için bu ana ekipmanların seçimi bu sonuçlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Bir asansör iklimlendirme ünitesinin tasarımında dikkate alınması gereken bazı unsurlara değinilmiştir. İklimlendirme cihazlarının performanslarının değerlendirilmesinde kullanılan test standartları ve yöntemleri aktarılarak, kalorimetrik oda yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak ise bulgular değerlendirilerek, R-1234yf?nin diğer soğutucu akışkanlarla çok yönlü bir karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, dört soğutucu akışkan içerisinde en iyi performansı, 4,384?lük STK değeri ile, R-134a göstermiştir. R-134a?yı R-407C ve R-1234yf takip etmiş, son sırayı ise R-410A almıştır. R-1234yf ve R-407C?nin STK değerleri arasında çok küçük bir fark olduğu görülmüştür. Soğutucu akışkan maliyeti açısından bir kıyaslama yapıldığında ise R-1234yf fiyatlarının yaklaşık olarak 600 TL/kg olduğu, ve söz konusu soğutucu akışkanlar içerisinde en yüksek maliyete sahip olduğu görülmektedir. Ancak fiyatının düşmesiyle birlikte ilerleyen zamanda kendine özelikle mobil iklimlendirme sektöründe yer bulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to design an elevator air conditioning unit. In this context, utilization of four different refrigerants, R-1234yf, R-134a, R-410A and R-407C were assessed, theoretically. The need for low GWP refrigerants and the transition to these refrigerants were explained in a chronological order, while the legislations and restrictions were also considered. The new refrigerant R-1234yf was explained in more detail and its utilization in refrigeration applications was presented. Ideal cycle analyses of R-134a, R-1234yf, R-410A and R-407C, were performed at ten different evaporating and three condensing temperatures. Their performances were assessed and compared with each other. Cooling load calculations were made for an elevator car and subsequently, the cooling cycle analyses of these four refrigerants at a cooling load of 2.6 kW were made for these four refrigerants. The main components of the system using R-410A were selected according to the results of the cycle analysis. Some factors, such as dimensional restrictions and removal of the condensing water, were mentioned. The test standards and methods, which have been commonly used in performance tests and energy labeling of air conditioners were explained. One of the test methods, the calorimeter room method, was also explained. Finally, the findings were assessed and the performance of R-1234yf was compared to that of other refrigerants. According to the results, R-134a showed the best performance among these for refrigerants, with a COP of 4.384. It was followed with R-407C and R-1234yf, between which was a very small difference and R-410A had the lowest COP. It is stated that R-1234yf has the highest cost, 600 TL/kg, among four refrigerants. However, it can be used in the future, especially in mobile air conditioning systems, when the cost of it decreases.