Melik ve Kaldırım Dağı ile çevresinin (Manavgat- İbradı / Antalya) flora ve vejetasyon yönünden araştırılması
Studies on flora and vegetation of Melik and Kaldırım Mountains and surrounding area (Manavgat - Ibradi / Antalya)
- Tez No: 334959
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKCEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 444
Özet
Bu çalışmada, Melik ve Kaldırım Dağları ile çevresinin (Manavgat ? İbradı / Antalya) florası ve vejetasyonu ortaya konmuştur. Araştırma alanından 2008 ? 2011 tarihleri arasında toplanıp teşhis edilen ve gözlemlerimiz sonucu belirlenen 5325 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 86 familyaya ait 402 cins, 902 tür ve toplam 951 takson tespit edilmiştir. 10 takson C3 karesi için yenidir. Teşhisi yapılan bitki örneklerinden 10 takson Pteridophyta, 941 takson ise Spermatophyta divizyosuna aittir. Spermatophyta divizyosuna ait taksonların 9'u Gymnospermae, 932'si ise Angiospermae subdivizyosuna aittir. Angiospermae alt subdivizyosundan 782 takson Magnoliopsida, 150 takson ise Liliopsida sınıfına aittir. Alandaki toplam taksonların 298'i (%31.3) Akdeniz elementi, 88'i (%9.3) İran-Turan elementi, 42'si (%4.4) Avrupa ? Sibirya elementi ve 523'ü (%55.0) çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen taksonlardır. Araştırma alanında takson sayısı bakımından en büyük familya Asteraceae (117 takson), en büyük cins ise Trifolium (20 takson) cinsidir. Araştırma alanında 176 (%18.5) endemik takson bulunmuştur.Araştırma alanının vejetasyonu Braun ? Blanquet metoduna göre çalışılmıştır. Örnek alanlardan elde edilen verilere göre, araştırma alanında tespit edilen 26 farklı birlik, alt birlik ve kommunite aşağıda verilmiştir:Orman vejetasyonuna ait birlik ve alt birlikler; 1- Phlomido leucophractae ? Pinetum brutiae Ayaşlıgil 1987 ve Akman 1994 birliği, 2- Querco cerridis ? Pinetum brutiae Çinbilgel birliği (yeni), 3- Phlomido grandiflorae ? Juniperetum excelsae Çinbilgel birliği (yeni), 4- Cynoglottido chetikianae ? Pinetum nigrae Çinbilgel birliği (yeni), 5- rhaponticoidetosum gokceogluii Çinbilgel alt birliği (yeni), 6- Abieto isauricae ? Cedretum libani Vural 1981 birliği.Cüce çalı ve dikenli yastık vejetasyonuna ait kommuniteler; 7- Origanum minutiflorum ? Ballota cristata kommunitesi, 8- Sideritis erythrantha var. erythrantha ? Marrubium globosum subsp. globosum kommunitesi, 9- Astragalus creticus kommunitesi, 10- Euphorbia kotschyana kommunitesi, 11- Astragalus plumosus var. krugianus kommunitesi.Higrofil vejetasyonuna ait birlik ve kommunite; 12- Platanetum orientalis Ayaşlıgil 1987 birliği, 13- Tussilago farfara ? Mentha spicata subsp. spicata kommunitesi.Kar yaması, nemli çayır ve dolin vejetasyonuna ait birlik ve kommuniteler; 14- Muscari bourgaei ? Ornithogaletum brevipedicellati Quézel 1973 birliği, 15- Taraxacum bithynicum kommunitesi, 16- Allium guttatum subsp. sardoum ? Ranunculus polyanthemos kommunitesi, 17- Polygonum arenastrum ? Trifolium repens var. repens kommunitesi, 18- Pimpinello ibradiensis ? Linetum boissierii Çinbilgel birliği (yeni).Rüzgara maruz kalan eğimli tepelerin vejetasyonuna ait birlik; 19- Asyneumo compacti ? Thymetum leucotrichi Çinbilgel birliği (yeni).Kaya vejetasyonuna ait kommuniteler; 20- Campanula cymbalaria temel kommunitesi, 21- Omphalodes ripleyana kommunitesi, 22- Centaurea drabifolia subsp. detonsa kommunitesi, 23- Aubrieta canescens subsp. canescens kommunitesi, 24- Asperula serotina kommunitesi.Hareketli yamaç vejetasyonuna ait birlik ve alt birlikler; 25- Lamio eriocephali ? Heldreichietum bupleurifoliae Quézel 1973 subass. typicum alt birliği, 26- Lamio eriocephali ? Heldreichietum bupleurifoliae Quézel 1973 ricotiaetosum varians Çinbilgel alt birliği (yeni).ANAHTAR KELİMELER:Melik Dağı, Kaldırım Dağı, Flora, Vejetasyon, Manavgat, İbradı, Antalya.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora and vegetation of Melik and Kaldırım Mountains and surrounding area were revealed. 5325 plant samples were collected and observed as regards the study between 2008 and 2011. As a result of the evaluation of the plant samples collected and observed, 402 genera, 902 species and 951 taxa belonging to 86 different families were identified. 10 taxa are new fort he C3 square. Out of the plant samples diagnosed 10 taxa belong to Pteridophyta and 941 taxa belong to Spermatophyta division. 9 Gymnospermae and 932 Angiospermae, which belong to the Spermatophyta division, belong to the subdivision of Angiospermae. From the subdivision of Angiospermae, 782 taxa belong to Magnoliopsida and 150 taxa belong to Liliopsida classes. 298 (31.3%) of the total taxa in the field are Mediterranean elements, 88 (9.3%) Irano-Turanian elements, 42 (4.4%) are European-Siberian elements and 523 (55.0%) are multi-regional or are taxa whose phytogeographical regions are unknown. The largest family in the research area is Asteraceae (117 taxa) and the largest genus is Trifolium (20 taxa) in terms of the number of taxa. Besides, in the area of study 176 (18.5%) endemic taxa were found.The vegetation of the research area was studies in accordance with the Braun ? Blanquet method. According to the data obtained from sample areas, 26 different kinds of associations, subassociations and communities diagnosed in the research field are presented below:Associations and subassociations of forest vegetation; 1- Phlomido leucophractae ? Pinetum brutiae Ayaşlıgil 1987 and Akman 1994 ass., 2- Querco cerridis ? Pinetum brutiae Çinbilgel ass. nova, 3- Phlomido grandiflorae ? Juniperetum excelsae Çinbilgel ass. nova, 4- Cynoglottido chetikianae ? Pinetum nigrae Çinbilgel ass. nova, 5- rhaponticoidetosum gokceogluii Çinbilgel subass. nova, 6- Abieto isauricae-Cedretum libani Vural 1981 ass.Communities of dwarf-shrub and thorn-cushion vegetations; 7- Origanum minutiflorum ? Ballota cristata community, 8- Sideritis erythrantha var. erythrantha ? Marrubium globosum subsp. globosum community, 9- Astragalus creticus community, 10- Euphorbia kotschyana community, 11- Astragalus plumosus var. krugianus community.Association and community of hygrophilic vegetation; 12- Platanetum orientalis Ayaşlıgil 1987 ass., 13- Tussilago farfara ? Mentha spicata subsp. spicata community.Association and communities of snow-patch, moist meadow (meltwater) and doline vegetations; 14- Muscari bourgaei ? Ornithogaletum brevipedicellati Quézel 1973 ass., 15- Taraxacum bithynicum community, 16- Allium guttatum subsp. sardoum ? Ranunculus polyanthemos community, 17- Polygonum arenastrum - Trifolium repens var. repens community, 18- Pimpinello ibradiensis ? Linetum boissierii Çinbilgel ass. nova.Association of vegetation in wind-exposed sloping hills; 19- Asyneumo compacti ? Thymetum leucotrichi Çinbilgel ass. nova.Communities of rock vegetation; 20- Campanula cymbalaria basis community, 21- Omphalodes ripleyana community, 22- Centaurea drabifolia subsp. detonsa community, 23- Aubrieta canescens subsp. canescens community, 24- Asperula serotina community.Association and subassociations of scree vegetation; 25- Lamio eriocephali ? Heldreichietum bupleurifoliae Quézel 1973 subass. typicum, 26- Lamio eriocephali ? Heldreichietum bupleurifoliae Quézel 1973 ricotiaetosum varians Çinbilgel subass. nova.KEYWORDS: Melik Mountain, Kaldırım Mountain, Flora, Vegetation, Manavgat, İbradı, Antalya.