Antalya Atatürk Kültür Parkı örneğinde parkların engelli bireyler tarafından kullanım olanakları
Usability of parks by disabled people in the case of Antalya Atatürk Culture Park
  1. Tez No: 334960
  2. Yazar: DUYGU GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Antalya Atatürk Kültür Parkı örneğinde tüm insanlar için ortak kullanım alanı olan park alanlarının engelli bireyler tarafından rahat kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu doğrultuda farklı türde engele sahip bireylere uygulanan anket çalışması ve arazide yapılan çalışmalarla parklarda bulunan tasarım unsurlarının ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğu incelenmiştir. Yapılan anket çalışmasında engelli katılımcının % 51,8'i parklara giderken ulaşımda zorluk yaşadığını % 42,8'i ise zorluk yaşamadığını belirtmiştir. Ayrıca katılımcıların parkları kullanırken en çok sorun yaşadığı unsurların merdivenler ve rampalar (% 33,9), bina girişleri (% 33,6), çocuk oyun alanları (% 33,3), tuvaletler (% 33,1) ve zemin döşeme malzemeleri (% 31,1) olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar engelli kullanıcıların parkları ne derecede rahat kullanabildiğini, alanda yaşadıkları sorunların ne olduğunu ve alandan ne gibi beklentilerinin olduğunu ortaya koymuştur.ANAHTAR KEL?MELER: Park, ye?il alan, engelli birey, özürlü birey, Antalya
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the usability of parks by disabled people in the case of Antalya Culture Park. For this purpose, questionnaires on individuals with different types of disabilities and field studies were conducted to check the corformity of parks to national and intern standards for disabled people. The survey suggests that the disabled participants (% 51,8) had difficulties in the accessibilty of parks, while % 42,8 did not. Furthermore, the survey indicates that the participants had problems with strairs and ramp (% 33,9), bulding entrances (% 33,6), playgrounds (% 33,3) restrooms (% 33,1) and flooring materials (% 33,1) when using parks. Results revealed to what extent disabled users could benefit from those areas, problems they may face and their expectations from such areas.KEY WORDS: Parks, green spaces, disabled people, Antalya