Yüksek sıcaklık uygulamaları için çok fonksiyonlu katalitik kaplamalar
Multifuctional catalytic coatings for high temperature applications
  1. Tez No: 334958
  2. Yazar: ESİN BURUNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ARPAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada hem sıcaklık hem de UV ışığı varlığında uçucu organik bileşikleri (VOC) parçalayan katalitik kaplamalar sentezlendi. Termokatalizör olarak Al2O3 destekli ve desteksiz Mn, Ce, Co oksitlerin karışımı ve fotokatalizör olarak ticari P25 kullanılırken bağlayıcı olarak bazik, asidik, ve iyonik katalizörlü olmak üzere üç çeşit silan çözeltileri parçacıkları bağlamak için kullanıldı. Farklı oranlarda bağlayıcı içeren kaplama çözeltileri ile emaye yüzeyleri sprey yöntemi ile kaplanarak sertleştirildi.Sentezlenen kaplamaların yapıları FT-IR tekniği ile termal davranışları TGA, kimyasal bileşimi XRF, katalizörün gözenek dağılımı ve boyutu BET ve Civa porozimetresi teknikleri ile kaplamaların yüzey pürüzlülük değerleri temassız optik profilometre ve temaslı profilometre ile yüzey morfolojisi SEM-EDX ile incelendi. Kaplamaların katalitik aktiviteleri tez kapsamında geliştirilen katalitik fırın kullanılarak tiyazol, pirazin, maltol, vanilin ve toluen'e karşı GC-MS ile belirlendi.ANAHTAR KELİMELER: homojen katalizör, fotokatalizör, termokatalizör,termofotokatalizör, katalitik kaplama
Özet (Çeviri)
In this study, coatings for the degradation of volatile organic compounds (VOC) both thermally and photocatalytically were developed. As mixtures of Mn, Ce and Co oxides unsupported and supported on Al2O3 as thermal catalyst and commercially available P25, a mixture of anatase and rutile, as photocatalyst were used, various silane solutions obtained using three different catalysts with basic character, acidic character and ionic liquids for the reaction of hydrolysis of silane compounds were applied to bind particles of catalysts. Coating solutions comprising increasingly amount of silane binder and particles of catalysts were applied on enamel surfaces by spraying followed by curing at an elevated temperature.The structure of applied binder was investigated using FT-IR spectroscopy. The morphology and structure of the obtained thermally, photoactive coatings were characterized by means of BET measurements, mercury porosimetry, non-contact optical profilometer, contact profilometer and SEM-EDX analysis. Both thermally and photocatalytically activities of developed coatings were determined by following the degradation of each one of thiazole, pyrazine, maltol, vanillin and toluene by means of GC-MS method.KEYWORDS: heterogen catalyst, photocatalyst, termocatalyst, termophotocatalyst, catalytic coating