Plaj ve deniz rekreasyon alanlarında ziyaretçi taşıma kapasitelerinin belirlenmesi ve plaj yönetiminde LAC modeli uygulaması
Determine visitor carrying capacity at the beach and seas recreational areas and application of LAC model in the beach managment
- Tez No: 334961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖNÜL TUĞRUL İÇEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Çevre Mühendisliği, Tourism, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünyada ciddi bir sektör haline gelen turizm, birçok ülkenin ciddi gelir kaynaklarından birini oluşturmakta hatta başını çekmektedir. Dünya üzerinde yıllık turizm kaynaklı yaklaşık bir milyar insan hareketinden bahsedilmektedir. Bu rakam çok büyük bir kitlenin turizm kapsamında seyahat ettiği, konakladığı ve ciddi bir doğal kaynak tüketiminde bulunduğunu göstermektedir. Doğal güzellikleri ve kültürel birikimlerinin yanı sıra birçok alternatif turizm uygulamaları ile bu yarışa katılan ülkeler, en çok turisti kendine çekebilmek için çok ciddi uğraşlar vermektedirler. Bu rekabette en başarılı ülke en çok turisti ülkesine getiren ve en çok ekonomik kazanç elde eden ülke olarak düşünülmektedir. Ancak doğal kaynakların birebir kullanılmasına izin verilen turizm anlayışını benimseyen ülkelerde kısa vadeli kazançlar, uzun vade de önüne geçilemez sorunlar olarak ülkelerin karşısına çıkmaktadır. Rekreasyon faaliyetlerinin artışı el değmemiş alanları ve vahşi bölgeleri kısa dönemli ekonomik çıkar için tahrip edebilmektedir. Bu faaliyetler, flora ve fauna çeşitliliğinde olumsuz etkiler oluşturmakta, kirlilik ve erozyon yaratarak doğal kaynakları olumsuz olarak etkilemektedir. Bu olumsuz etkiler, su kirliliği, hava kirliliği, gürültü ve ses kirliliği, toprak kirliliği, ve kalabalık ve izdiham, ekolojik zararlar, estetik kirliliği, arkeolojik bölgelerde zararlar olarak sıralanabilmektedir.Bu tez çalışmasında, pilot bölge olarak seçilen bir turizm alanının yoğun kullanıma bağlı olarak maruz kaldığı çevresel baskılar ve bu bağlamdaki mevcut durumlarını gösteren fiziksel taşıma kapasitesinin hesaplanması amacı ile kullanıcı sayıları sabah, öğlen ve akşam olmak üzere haftalık olarak izlenmiştir. Kullanıcı yoğunluğuna bağlı alanlardaki çevresel baskı unsurları tespit edilerek meydana gelen çevresel olumsuz etkiler kayıt altına alınmıştır. Rekreasyon kalitesinin anlık tespiti amacı ile izlem alanında kullanıcılara anket çalışması yapılmıştır. Ek olarak çalışma kapsamında yapılan anket çalışmalarına verilen yanıtlar SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile değerlendirilmiştir. Böylece fiziksel taşıma kapasitesine mevcut ekolojik ve sosyal durumlarda entegre edilmiş ve LAC modeli kapsamındaki standartlar gerçekçi bir şekilde oluşturulmaya çalışılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Taşıma kapasitesi, kıyı rekreasyon alanları, plaj kullanıcı sayısı, Phaselis koyu, Beachpark işletmeleri
Özet (Çeviri)
Tourism is an important sector that constitute to head of incoming sources of lots of contries in the world. There is talked about one billion human movement in tourisin destination in the worldwild. These numbers indicate us that a very big population are visiting, settling down and consuming natural sources. Addition to these natural beauties and cultural accretion, countries of attened the toursim contest with a lot of alternative toursim application, struggle to attract more toursit to own countries. In this contest, it means that the more countries able to atrract tourist, the more countries have income. Countries of adopted short time incomings based on comsuming natural sources are came across big problem at the next years. Due to increasing recreational apllications, wild life areas and pristine areas can be destroyed by humans that aimed short time incoming. These applications effect flora and fauna biodiversities, cause pollution and erosion. These negative effects cause water pollution, air pollution, soil pollution, air, noise, solid pollution, noise pollution, crowd, ecological negative effects.In this study, numbers of user were monitored at morning, noon and evening in the study week to determine physical carrying capacity depend on environmental pressure on the different study areas which had been choosen previously. Occured environmental negative effects depend on density of users were recorded every day. Survey working was done the purpose of instant determine recreational quality to users on the working areas. Addition to survey application, taken answers from survey was assessed in the SPSS programme. Thus present ecological and social states were entegrated to physical carrying capacity and standards were aimed to constitute in the LAC model.KEYWORDS: Carrying capacity, costal recreational areas, number of beach user, Phaselis bay, Beachpark management