Şehiriçi yol ağlarında bir kalite göstergesi olarak güzergah rasyonellik skalalarının (GRS) oluşturulması ve örnek şehirler üzerinde denenmesi
Route rationality scales (RRS) as a quality indicator of urban road networks and testing on selected cities
- Tez No: 334963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANİHAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, şehiriçi ulaşımda kullanılan yolculuk güzergahlarının geometrik açıdan ne derece makul olduklarını belirleyebilmek amacıyla yol ağlarının rasyonelliğini ölçecek skalalar oluşturulmuştur. Bu skalalar kuş uçuşu mesafe, ortalama hız, alternatif güzergah ve açısal sapma kriterleri olarak dört grupta incelenmiştir. Ayrıca bu skalalarının hepsini bir arada değerlendirebilmek için ortak bir rasyonellik skalası oluşturulmuştur. Böylece farklı şehirler arasında kıyaslama yapılabilecektir. Bu skalalar Google Maps uygulaması kullanılarak dünya üzerinde 15 şehirde (İstanbul Asya ve Avrupa olarak iki şehir kabul edilmiştir) uygulanmış ve bu şehirlere ait yol ağlarının farklı kriterlerdeki rasyonelliklere göre sıralamaları yapılmıştır.ANAHTAR KEL?MELER: Ulaşım planlaması, en kısa yol, Google Maps, yol ağı geometrisi
Özet (Çeviri)
In this work, scales to measure the rationality of road networks have been developed for the purpose of determining the acceptability levels of (urban) travel routes from the geometry point of view. These scales have been studied under four headings: as the crow flies, average speed, alternative routes and angular deflection. Besides, in order to be able to evaluate all these scales simultaneously, a common scale concept has also been introduced. This, therefore, will enable us to compare the road networks of various cities. These scales have been applied on 15 different cities around the world using Google Maps, and the road networks belonginig to these cities have been ranked according to various rationality criteria.KEYWORDS: Transport planning, shortest route, Google Maps, road network geometry