Sinyalize kavşaklarda trafik akım etkileşimleri
Traffic flow interactions at signalized intersections
  1. Tez No: 136789
  2. Yazar: İBRAHİM ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN TANYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
n ÖZET Gelişmiş ülkelerin, özellikle büyük kent merkezlerinde milyonlarca moturlu aracın kullanımından dolayı oluşan trafik tıkanıklıklannm; ülke ekonomisine, yolcuların davranışlarına, alan kullanımı ve çevre kirlenmesine olumsuz etkileri sözkonusudur. Şehir merkezlerindeki trafik tıkanıklıkları yeni bir problem olmaması ve kesin bir çözüm bulunamamasına karşın günümüzde trafik tıkanıklıkları beklenenden daha önce şehir merkezlerinin dışına taşma eğilimi göstermiştir. İkili (yakın mesafeli) sinyalize kavşak operasyonları sinyalize edilmiş şehiriçi yol ağlarında ve kırsal bölgelerdeki yolların kesişme, yerleşim alanlarına giriş ve çıkışlarında her geçen gün büyük bir artış göstermektedir. Bu nedenle ikili (yakan mesafeli) sinyalize kavşaklardaki kuyruk etkileri; kavşak hesap ve tasarımlarının ayrıntılı olarak analizini gerektirmektedir. Ancak günümüzde kullanılan birçok kavşak analiz metodu ikili (yakın mesafeli) sinyalize kavşakların ve bu kavşaklardaki akımların etkileşimlerini, kavşaklar arasında oluşacak kuyruklarıma etkisini, kavşağa gelecek akımların karakteristiklerini (grup veya rastgele), akımların doygunluk derecelerini ve kavşaklarda oluşan gecikmeleri gerçekçi bir şekilde ortaya koymaktan uzaktır. Bu çalışmada öncelikle ikili (yakın mesafeli) sinyalize kavşak sistemlerinde oluşan kuyruk etkileşim modeleri incelenmiş ve daha iyi tahminlerin yapılabilmesi için izmir'de seçilen üç adet ikili sinyalize kavşak üzerinde çalışmalar yapılarak kuyruk etkileşimleri, gecikmeler ve kuyruk uzunlukları gözlemlenerek daha önceki basit analitik yöntemler geliştirilmeye çalışılmıştır. Anahtar sözcükler : ikili kavşaklar, kuyruklarıma, gecikme, kapasite
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The growth in urban traffic congestion has been recognized as a serious problem in all large metropolitan areas, with significant effect on the economy, travel behavior, land use and a cause of discomfort for millions of motorists. Although traffic congestion is not a new problem in urban areas, it has been extended to suburban areas sooner than expected. Paired (closely spaced) signalized intersection operation has been increasingly more common with the proliferation of signalization in urban network. Basic knowledge on how the paired intersection system behaves is essential towards developing rational signal timing (offset, green split and cycle time) strategies to alleviate the damaging effects of queues. Existing intersecton analysis methods have various shortcomings in their ability to characterise traffic at paired intersection, particularly in accounting for the intersection of downstream queues and upstream saturation flow rates, and in predicting random (stochastic) delays and queue associated with platooned arrivals. This study presents a method for analyzing the performance of a signalized paired intersection system, with a view to the modeling of queue interaction effects. For predicting the effect of queue interaction on delays and queue lengths three paired (closely spaced) signalized intersections of İzmir have been examined and previous simple analytical model for queue interactions have been analysed and discussed. Keywords : Paired intersections, queue, delay, capacity