Geleneksel yöntemlerin optimizasyonuyla renksizleştirilmiş elma suyundan ticari şeker şurubu üretimi
Production of commercial sugar syrup from decolorized apple juice with optimization of traditional methods
- Tez No: 334976
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gıda endüstrisinde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan ticari şeker şurubundan içecek, pastacılık ürünleri ve marmelat üretimi gibi birçok alanda yararlanılmaktadır. Son yıllarda endüstride tüketicilerin talepleri nedeniyle şeker şurubu yerine elma suyu konsantresi kullanımı giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak elma suyu konsantresinin sahip olduğu koyu renk nedeniyle açık renkli ürünlerde koyulaşma meydana gelmekte ve bu durum da elma suyu konsantresinin şeker şurubuna alternatif olarak kullanılabilme olanağını kısıtlamaktadır. Bu çalışmada meyve suyu endüstrisine ek maliyet getirmeksizin elma suyundan renksizleştirilmiş ticari şeker şurubu üretim olanaklarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu amaçla elma suyundaki toplam fenolik madde düzeyi ve renk üzerine lakkaz enzimi, aktif kömür ve polivinilpolipirrolidon (PVPP) gibi adsorbentlerin ve ultrafiltrasyon işlemi gibi farklı uygulamaların etkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; 10.5 g/L düzeyinde aktif kömür ilavesiyle yapılan filtrasyon işleminin renksizleştirme üzerine en başarılı uygulama olduğu görülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Elma suyu, aktif kömür, PVPP, lakkaz, ultrafiltrasyon
Özet (Çeviri)
Commercial sugar syrup, using extensively in food industry, is utilized in production of beverages, bakery products, marmalade and etc. Due to the consumers? demands, usage of apple juice concentrate (AJC) instead of sugar syrup in industry has recently increased recently. However dark color of AJC causes darkening in light-colored products and this is restricted the usage of AJC as an alternative to the sugar syrup. Therefore in this study, exploration of possibilities to produce commercial sugar syrup from apple juice without additional costs to the fruit juice industry was mainly aimed. For this purpose, effects of different applications such as laccase enzyme, activated charcoal, polyvinylpolypyrrolidone and ultrafiltration process on total phenolic content and color of the apple juice was investigated. According the results; filtration via 10.5 g/L of activated charcoal was the most effective application on decolorization of AJC.KEY WORDS: Apple juice, activated charcoal, PVPP, laccase enzyme, ultrafiltration