Pamucakyayla (Kemer-Antalya) yöresi karbonifer çökellerinin organofasiyes özellikleri
Organofacies characteristics of carbonifer sediments in pamucakyayla (Kemer-Antalya)
- Tez No: 334977
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTUNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışma alanı, Antalya?nın güzey-batısı ve Kemer?in kuzeyinde bulunmaktadır. Bu çalışmada, Pamucakyayla (Kemer-Antalya) bölgesinde bulunan Karbonifer yaşlı kömürlü birimlerinin organik jeokimyasal özellikleri incelenmiştir.Karbonifer yaşlı Pamucakyayla Formasyonu, orta-kalın tabakalı kumtaşı, kiltaşı, marn ve kömürlü seviyelerle karakteristiktir. Uyumlu olarak Devoniyen yaşlıHocanınsuyu Formasyonu üzerine gelir, Permiyen yaşlı Dinek Formasyonu ise uyumsuzlukla üzerinde bulunur. Pamucakyayla Formasyonu farklı seviyelerde ve farklı kalınlıklarda kömür birimleri içerir.Seçilmiş örneklerde Toplam Organik Karbon (TOC) değerleri % 0.01-5.81 arasında değişmektedir. Hidrojen İndeksi (HI) 100-350 mgHC/TOC ve Oksijen İndeksi (OI) 7-94 mgCO?/gTOC (TOC %0.25 değerine dayandırılmıştır) aralığında değerlere sahiptir. Termal olgunlaşma (Tmax) değeri (446-451°C) olgun zonları belirtir (TOC %0.25 değerine dayandırılmıştır). Üretim indeksi (PI) 0.07-0.37 değer aralığındadır. RockEval Piroliz Analiz ve mikroskop incelemeleri sonucunda organik madde birikimi Tip II ve Tip III kerojeni işaret eder.Tüm bu bilgiler doğrultusunda, BC, C ve CD olmak üzere 3 farklı tip organik fasiyes türü belirlenmiştir. Biyomarker özellikleri de bu sonuçları destekler.ANAHTAR KELİMELER: Pamucakyayla, Antalya, Organik Jeokimya, Kömür
Özet (Çeviri)
The study area is located in southwestern Antalya and northern Kemer. In this study, organic geochemical characteristics of Carboniferous coaly units in the Pamucakyayla region (Kemer, Antalya?Turkey) were examined. The Carboniferous Pamucakyayla Formation, which is characterized by medium?thick bedded sandstone, claystone, marl and coaly units, conformably overlies the Devonian Hocaninsuyu Formation and is unconformably covered with Permian Dine Formation. Pamucakyayla Formation includes different levels of coal seams in different thicknesses.Total organic carbon content of selected samples (TOC) are between 0.01 % and 5.81 %. The hydrogen index (HI) range from 100 to 350 mgHC/gTOC and oxygen index (OI) are between 7 and 94 mgCO2/gTOC (Based on the value of 0.25 % TOC) Thermal maturation (Tmax) value (446?451oC) indicate mature zone (Based on the value of 0.25 % TOC). Production index (PI) is between 0.07 and 0.37. Organic matters in the deposits are Type II and III kerogens as indicated by Rock-Eval pyrolysis and microscopic datas. According to all these data, the different three organic facies types were type BC, C and CD. Biomarker characteristics also verify these results.KEY WORDS: Pamucakyayla, Antalya, Organic Geochemistry, Coal