Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı ile Türkiye'nin uzay ilişkileri
Turkey's relations with the European Union and European Space Agency in space
  1. Tez No: 335001
  2. Yazar: ALTUĞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin uzay faaliyetleri ile Avrupa'daki uzay çalışmaları ve Avrupa Uzay Ajansı'na üyeliğin ülkemize sağlayacağı potansiyel faydalar Norveç ve Çek Cumhuriyeti örnekleriyle gösterilmek istenmiştir.Uzay çalışmalarının önemi ve topluma sağladığı faydalardan bahsedilen ilk bölümü takiben dünyadaki uzay çalışmaları kısaca tarihsel olarak anlatılmıştır. Daha sonra Avrupa kıtasında ana aktör konumundaki Avrupa Birliği ve birliğin uzay çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir. Avrupa uzay çalışmalarının kalbi konumundaki Avrupa Uzay Ajansı (ESA), takip eden bölümde incelenerek, ajansın üyeleri, üyelik süreci ve programları kısa olarak açıklanmıştır. Takip eden bölümde ise Avrupa'daki uzay çalışmalarını yönlendiren iki kurum konumundaki Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı arasındaki ilişki değerlendirilmektedir. Bu bölümü ESA üyesi Norveç ve Çek Cumhuriyeti'nin incelendiği bölüm izlemektedir. Bu bölümde ülkeler hakkında kısa bilgi verilmesini takiben uzay çalışmaları anlatılmış ve ESA üyeliğinden sağladıkları fayda değerlendirilmiştir. Bir sonraki bölüm ise Türkiye'nin uzay çalışmalarının geçmişini ve bugününü incelemektedir. Bu bölümde Türkiye'de uzay alanında faaliyet göstermekte olan çeşitli kuruluşlar hakkında kısa bilgiler verilmiştir.Tezin sonuç bölümünde daha önceki bölümlerde incelenmiş olan konular ışığında Türkiye?nin Avrupa uzay çalışmalarına katılımı sürecinde nasıl bir strateji izlemesi ve çalışmalarını ne yönde devam ettirmesi gerektiği değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, space activities of Europe and Turkey are analized with the purpose of showing the potential benefits of European Space Agency (ESA) membership to Turkey. The ESA memberships of Norway and The Czech Republic are presented as cases for consideration for a Turkish application to ESA.After the first chapter which describes the importance and social benefits of space activities, a brief review of world space history is presented. Then some information is given about European Union, as the main actor in Europe in all respects including space. The next chapter examines the European Space Agency as the core organization of space activities in Europe. The ESA membership process and agencies? programmes are outlined. The relationship between the European Union and the European Space Agency is examined as Europe?s two main organizations which guide the space activities of the continent.Then the membership processes of Norway and The Czech Republic are analized with the aim of trying to draw lessons for Turkey. The space background and the activities of the countries are given, before and after membership, with a focus on the benefits gained by the membership. In the next chapter the space activities of Turkey are explained including the companies and institutions in the country which have connections with space.In the last and concluding chapter, possible roadmaps for a Turkish space strategy are discussed, especially in view of her European ties and including the pros and cons of ESA membership.