Sivil havacılık emniyet raporlaması konusunda, EASA ve SHGM uygulamalarının incelenmesi
Investigation of civil aviation safety reporting applications for EASA and Turkish CAA
- Tez No: 778865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, İşletme, Aeronautical Engineering, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Havacılık sektörü, pek çok kuralın hâkim olduğu ve emniyet seviyesinin yükselmesi için, tüm kuralların titizlikle uygulandığı bir sektördür. Kazaları önlemeye yönelik sistemler sayesinde, havacılığın başlangıcında çok sayıda olan kazaların sayısı azaltılmıştır. Uluslararası yolcu ve kargo taşımacılığının ülkeler, hatta kıtalar arasında sınırlı kalmaması nedeni ile, dünyada sivil havacılık kurallarını düzenleyen ve emniyet kurallarını oluşturan Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO), II. Dünya Savaşı'nın hemen ardından Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında faaliyete başlamıştır. ICAO'nun Annex adı verilen eklerinde yer verilen kurallara tüm dünyadaki sivil havacılık kuruluşlarının uyması zorunludur. ICAO'nun 13 numaralı Annex'i Hava Aracı Kazalarının ve Olaylarının Soruşturulması başlığını taşır. ICAO Annex 13'ün yer verdiği ve ölümlü olaylara yol açabilecek hava taşımacılığı kazalarının önlenmesine yönelik en önemli mekanizmalardan birisi, Sivil Havacılık Emniyet Olaylarının raporlanmasıdır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, tezin problemi, amacı, önemi ve yöntemi konusunda bilgi verilmiştir. Tez çalışmasının ikinci bölümünde, BM, ICAO, Avrupa Birliği (AB), AB'de sivil havacılık konusunda yetkili kurum olan Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Türkiye'de sivil havacılık konusunda yetkili kurum olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) hakkında bilgi verilmiştir. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde, ICAO'nun, EASA'nın ve SHGM'nin Sivil Havacılık Emniyet Olaylarının raporlanması konusundaki mevzuatları incelenmiştir. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde, ICAO'nun Yıllık Emniyet Bülteni, EASA'nın Yıllık Emniyet Bülteni ve SHGM'nin Emniyet Olayları Yıllık Bülteni incelenmiştir. Tez çalışmasının beşinci bölümünde, havacılık sektörü çalışanlarının sivil havacılık emniyet raporlaması prosedürleri konusunda farkındalık durumunu ölçmek ve emniyet raporlaması prosedürleri konusunda bilgi vererek farkındalık uyandırma amacı ile yaptığım anket çalışması hakkında bilgi verilmiştir. Tez çalışmasının ekinde, Fine-Kinney Metodu ile Boeing 737 MAX Uçağında Yolcu ve Kargo Taşınması Risk Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aviation sector is an industry in which many rules prevail and all rules are rigorously applied to increase the level of safety. Thanks to the systems for preventing accidents, the number of accidents has been reduced, which was very numerous at the beginning of aviation. Due to the fact that international passenger and cargo transportation is not limited to countries or even continents, immediately after World War II, the International Civil Aviation Organization (ICAO started its activities under the umbrella of the United Nations (UN) to regulate the civil aviation in the world and establishes the rules of safety. The civil aviation organizations all over the world have to comply with the rules issued in the ICAO Annexes. ICAO Annex No. 13 established the rules for the Investigation of Aircraft Accidents and Incidents. One of the most important mechanisms for the prevention of air transport accidents involving ICAO Annex 13, which can lead to fatal events, is the reporting of Civil Aviation Safety Incidents. In the first part of the thesis work, information is given about the problem, purpose, importance and method of the thesis. In the second part of the thesis work, information is given about the United Nations (UN), the International Civil Aviation Organization (ICAO), the European Union (EU), the European Union Aviation Safety Agency (EASA), i.e. the civil aviation authority of EU an the General Directorate of Civil Aviation (SHGM), i.e. the civil aviation authority of Turkey. In the third part of the thesis work, information is given about the legislation of ICAO, EASA and SHGM on the reporting of Civil Aviation Safety Incidents. In the fourth part of the thesis work, information is given about the ICAO's Annual Safety Bulletin, the EASA's Annual Safety Bulletin, and the SHGM's Annual Safety Events Bulletin. In the fifth part of the thesis work, information is given about the survey study, which is conducted to measure the awareness status of aviation sector employees about civil aviation safety reporting procedures and raise awareness by providing information about safety reporting procedures. In the appendix of the thesis work, a Risk Analysis of Passenger and Cargo Transportation on a Boeing 737 MAX Aircraft is conducted using the Fine-Kinney Method.