Brom içeren bazı Shiff bazı moleküllerinin kristal ve moleküler yapılarının deneysel ve kuramsal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the crystal and molecular structures of some Shiff base molecules containing Brom by experimental and theoretical methots
  1. Tez No: 335034
  2. Yazar: CAN ALAŞALVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN APAYDIN, DOÇ. DR. MUSTAFA SERKAN SOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, Schiff bazı içeren bazı organik bileşiklerin kristal ve moleküler yapıları; X-ışını tek kristal yapıları tekniği, IR spektroskopisi ve kuantum mekaniksel hesaplama yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. İncelenen C15H13N1O3Br2 (I), C16H15N1O2Br2 (II) ve C16H15N1O2Br2 (III) Schiff bazı organik bileşikleri Sinop Üniversitesi Kimya Bölümünde sentezlenmiştir. Belirtilen kristaller için kırınım verileri Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezinde bulunan Bruker AXS difraktometresi ile toplanmış olup kristallerin yapıları OLEX 2 paket programı kullanılarak SHELXS-97 ve SHELXL-97 kristal yapı çözüm ve arıtım programları yardımı ile belirlenmiştir. Yapı çözümleri sonucunda kristallerin geometrik parametreleri ile molekül içi ve moleküller arası etkileşimleri hakkında bilgi edinilmiştir.Deneysel olarak elde edilen sonuçların desteklenmesi amacı ile teorik hesaplamalar Gaussian 03W paket programı kullanılarak yapılmıştır. Öncelikle moleküllere, Yoğunluk Fonksiyoneli kuramı ve Hartree Fock kuramı ile geometri optimizasyonu yapılmış ve optimize geometri üzerinden moleküllerin titreşim frekansları hesaplanmıştır. Yoğunluk Fonksiyoneli kuramı kullanılarak moleküllerin elektrostatik potansiyel haritaları ve öncü moleküler orbitalleri incelenmiştir. Kuramsal olarak elde edilen parametreler deneysel olarak elde edilen parametrelerle karşılaştırılmıştır. Teorik olarak elde edilen sonuçlar, deneysel sonuçlar ile karşılaştırıldığında aralarında iyi bir uyumun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this PhD study, the crystal and molecular structures of some Schiff base including compounds were studied by the help of X-Ray diffraction thecniques, IR spectroscopy and Quantum mechanical calculation methods. C15H13N1O3Br2 (I), C16H15N1O2Br2 (II) ve C16H15N1O2Br2 (III) Schiff base organic compounds have been synthesized in the Chemistry Laboratory of Chemistry Department, Sinop University. For the presented single crystals, diffraction data were collected on a Bruker AXS diffractometer in the Aksaray University Scientific and Technological Research and Application Center. The crystal structures of the molecules were solved by SHELXS-97 and SHELXL-97 crystal structure determination and refinement programs incorporated in the Olex 2 package program. The consequence of structure solutions, geometric parameters, intramolecular and intermolecular interactions of crystals were interpreted. In order to support the experimental results, theoretical calculations have been obtained using Gaussian 03W software package program. First, in order to determine most stable geometries for each molecules, the geometry optimization was performed with both Hartree Fock methods and Density Functional Theory and vibrational frequencies of the optimized geometries were calculated. The electrostatic potential maps and a frontier molecular orbitals of the molecules were studied by using Density Functional Theory. Theoretically obtained parameters are compared with the parameters obtained experimentally. When the experimental and theoretical results were compared, it was seen that there has been a good agreement between them.