Orman sınırları dışına çıkarılan alanların sürdürülebilir kullanıma yönelik yaşanan sorunlar ve çözüm yaklaşımları
The problems and solution approaches to sustainable use of extracted out of the forest boundry area
  1. Tez No: 335036
  2. Yazar: AHMET YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez çalışması kapsamında; ormana bitişik alanlarda mülkiyet kadastrosu ile orman ve 2b alanlarına yönelik kadastro çalışmalarının sürdürülebilir arazi yönetimi açısından irdelenmesi hedeflenmiş olup, özellikle bu konuda sahada çok etkin iki kurumumuz olan TKGM ile OGM çalışanlarına yaptırılan anket uygulamasıyla olası sorunların ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda kadastro yasasının kapsam ve içeriğinin genişletilmesi, hazine arazilerinin korunması adına tescil dışı alan bırakılmaması, orman kadastrosu çalışmalarında harita mühendislerinin orman kadastro komisyonlarında yer alması, 2b?ye yönelik 5831 sayılı yasa kapsamında yapılan uygulamaların bu alanların sürdürülebilir kullanımı için önemli olduğu anlamıştır. Mevcut arazi kullanımlarının tespitinden sonra sınıflandırılmasını belirlenecek ölçütlere göre kullananlara rayiç bedel üzerinden satışının doğru bir yöntem olacağı, bundan sonra 2b ye konu olacak alanların arazi kullanımlarının kontrol altına alınıp sürdürülebilir arazi kullanım kararları doğrultusunda kullanımına imkân tanıyacak kararların bir an önce alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is investigation of the cadastral works both property cadastre of areas next to forest, forest areas and 2B areas with regards to sustainable land management. Principally, it is also aimed with this thesis that acquiring the potential problems and improving solution approaches for these problems with questionnaire which is sent surveying engineers who work for effective institutions General Directorate of Land Registry and Cadastre (GDLRC) and General Directorate of Forest (GDF). Finally, the results of the research presented below supports the decisions should be taken as soon as possible such as developing cadastre law in terms of scope and concept, registering the non-registered areas so as to be protected treasury land, including surveying engineers in forest cadastre commission, importance of implementation according to law numbered 5831 for 2B areas to sustainable using of these areas, selling 2B areas to users according to current market value of these areas is a right method after that determining the current land use of these areas, controlling the land use of areas related to 2B concept, determining decisions to allow use according to decisions of sustainable land use as soon as possible