Farklı marka ofis kağıtlarında XRF yöntemiyle element analizi
Element analysis of the different brands of the office papers using XRF
  1. Tez No: 335037
  2. Yazar: MUSTAFA YAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalı?mada 27 farklı marka 80g/m2 ve 210x297mm boyutlu beyaz A4 kağıtlar; beyaz kağıt, fotokopili kağıt ve kül peletler halinde EDXRF (Epsilon5, PANalytical) sistemiyle analiz edilmi?tir. Yapılan analiz çalı?maları sonucunda kağıt numunelerinden elde edilen ppm düzeyindeki element konsantrasyon değerleri ve bu değerler arasındaki Pearson Correlation ili?kileri SPSS programı ile hesaplanmı?tır. Analiz çalı?malarıyla beyaz kağıt içeriğinde ağırlıklı olarak sırasıyla Ca, Al, Si; fotokopili kağıtta Ca, Fe, Al; kül peletlerde Ca, Si, Al elementleri tespit edilmi?tir. Ayrıca numunelerin önemli bir kısmında insan sağlığı ve çevre kirliliğinde önemli etkileri olan Pb, Zn, Hg, Co, Ni, Br elementlerine rastlanmı?tır. Element konsantrasyonları arasında en güçlü ili?kiler beyaz kağıt ve fotokopili kağıt için Zn-Fe arasında olup, kül verileri için önemli düzeyde anlamlı bir ili?ki tespit edilememi?tir. Bu çalı?ma ile elde edilen verilere bakıldığında kağıt içeriğinin önemli ölçüde deği?tiği görülmektedir. Yeni çalı?malar farklı örnek gruplarıyla yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, 27 different brands white A4 papers with 80g/m2 and 210x297mm size; white paper, copied paper and ash into pellets have been analyzed using EDXRF (Epsilon5, PANalytical) system. As a result of the analysis obtained element concentration values for paper samples in ppm and Pearson Correlation relations with SPSS have been calculated. Mainly Ca, Al, Si in white paper; Ca, Fe, Al in copied paper; Ca, Si, Al in ash into pellets have been detected with analysis studies, respectively. Furthermore; Pb, Zn, Hg, Co, Ni, Br elements which have important effects on human health and environmental pollution were detected in significant proportion of the samples. The most strong relations between the element concentrations for white and copied paper are Zn-Fe; for ash into pellets considerable relations could not been detected.If the obtained values with this study are looked carefully, changing the content of paper is seen considerably. The new studies should be made with different samples groups.