Dizüstü bilgisayarların masa üstünde kullanımının ergonomik analizi (Karadeniz Teknik Üniversitesi örneği)
Ergonomic analysis of use on the table of laptops(example of blacksea technical university)
  1. Tez No: 335039
  2. Yazar: TUTKU ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ergonomik açıdan çalışma ortamlarına uygun olmadığı düşünülen dizüstü bilgisayarlar, masa üstünde de yaygınca kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, Karadeniz Teknik Üniversitesindeki araştırma görevlilerinin, çalışma ortamlarına antropometrik uyumlarını belirlemek için deneklerin antropometrik vücut ölçüleri ve çalışma aygıtlarının ölçüleri belirlenmiş olup bu ortamlara ilişkin görüşlerini almak için de anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmada, dizüstü bilgisayar kullanıcısı 209 Araştırma Görevlisinden 13 antropometrik ölçü ve çalışma aygıtlarına ilişkin olarak 17 ölçü alınmıştır. Çalışma ortamına ilişkin 13 soru ve bilgisayar kullanımına ilişkin de 21 soru sorulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 13.0 paket yazılımından yararlanılarak değerlendirilmiştir. Bireylerden elde edilen verilerin aritmetik ortalama (X), standart sapma (S), %5 ve %95?lik değerleri, çalışma ortamına ilişkin verilerin de maksimum ve minimum değerleri belirlenmiştir. Anket sonuçları ise oransal ifadelerle ortaya koyulmuştur. Çalışmada, Araştırma Görevlilerinden alınan antropometrik ölçüler üzerinden kendilerine uygun çalışma ortamı boyutları belirlenmiş ve bu boyutların kendi çalışma ortamlarından alınan boyutlara uygun olup olmadıkları karşılaştırılmıştır. Belirlenen masa yüksekliği 74,68 cm ve sandalye yüksekliği ise 37-48,58 cm arasında ayarlanabilir olmalıdır. Çalışanların %63,6'sı sandalye oturma derinliklerinden yakınmış ve özellikle bayanlar için oturma derinliğinin önemli bir sorun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Notebook computers which though not suitable for ergonomic working environment are widely used on the table. In this study, compliance to working environment of the research assistants working in the Black Sea Technical University were examined in view of anthropometric. Anthropometric body measurements of Research Assistants and measurements of operating devices were determined to determine the anthropometric compliance of Research Assistants. Survey cunducted to get their views on the working environment. In the study, 209 Research Assistants using laptop computer were taken 13 anthropometric measures and 17 measurements in relation to operating devices. 13 questions related to the work environment and the 21 questions about the use of computers were asked. The data obtained from this study were evaluated using SPSS 13.0 software. Arithmetic average of the data obtained from the individuals (X), standard deviation (S), 5% and 95% values, the maximum and minimum values of the data related to the working environment were determined. In the study, determined dimensions of the work environment suitable for them using the anthropometric measurements of Research Assistants. Determined the table height is 74.68 cm and the chair height should be adjustable from 37 to 48.58 cm. 63,6% of Research Assistants complained about the depths of sitting on a chair and especially for women, sitting depth found to be a significant problem.