Trabzon-Düzköy yöresi yapay kayın (Fagus orientalis Lipsky) sıklıklarında meşcere kuruluşu ve artım-büyüme ilişkisinin analizi
The analysis of stand structure and increase-growth relation of release fagus orientalis (Fagus orientalis Lipsky) stands in Trabzon-Düzköy region
  1. Tez No: 335038
  2. Yazar: SEVİLAY ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZAFER YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma kapsamında, Trabzon Orman İşletme Müdürlüğü?ne bağlı Düzköy Orman İşletme Şefliği sınırlarında bulunan, suni (yapay) yolla oluşturulmuş Doğu Kayını (Fagus Orientalis Lipsky) meşcerelerinde uygulanan sıklık bakımı çalışmalarının, o meşcerenin artım ve büyümesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla homojen yetişme ortamı koşullarına sahip saf, aynı yaşlı ve yapay yolla oluşturulmuş kayın meşcerelerinde, 2 farklı müdahale şiddetine sahip kısımlardan ve hiç sıklık bakımı müdahale görmemiş yerlerden alanı temsil edecek şekilde 24 adet 20x10=200 m2?lik örnek alanlar alınmıştır. Meşcere profili yardımıyla meşcere kuruluşları tespit edildikten sonra, her örnek alanda gövde analizi yapılmıştır. Gövde analizi sonuçlarına göre iki farklı müdahale şiddeti ile uygulanan sıklık bakımı çalışmalarının meşcere gelişimi üzerindeki etkisi karşılaştırılmıştır. Ayrıca farklı yapılardaki sıklıklarda bireysel ve kollektif istikrarlılık değerleri belirlenmiştir. 2008 yılında sıklık bakımı uygulanan alandan ortalama % 19, 2009 yılında sıklık bakımı uygulanan alandan ise %40 oranında göğüs yüzeyinin çıkarıldığı belirlenmiştir. Büyüme ilişkileri değerlendirildiğinde, 2008 yılında müdahale edilen meşcerenin stabil bir gelişim gösterdiği, 2009 yılında müdahale edilen örnek alanların ise 2008 yılında müdahale edilen meşcerelere göre negatif bir ivme ile dinamik yapısına devam ettiği tespit edilmiştir. Bireysel istikrarlılığın %19 oranında müdahale şiddetine sahip alanlarda daha yüksek çıktığı, kollektif istikrarlılığının ise kontrol ve %19 müdahale şiddetli alanlarda benzer olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the practice of release cutting in artificially-constituted Fagus orientalis Lipsky stands, which are found on the borders of Düzköy Forest Sub-district Directorate depending on Forestry Operation Directorate, on the increment and growth of that stand has been investigated. For this purpose; in pure, same-aged and artificially-constituted beech stands with homogeneous habitat conditions, 24 samples with 20x10=200 square metres have been taken from some areas where no release cutting has been conducted and which have two different treatment volumes. According to the results of stem analysis, the effects of release cutting practices, which have been carried out by two different treatment volume, on stand growth has been compared. It has been confirmed that basal area by % 19 in 2008 and %40 in 2009 was removed from the area where release cutting was being implemented. When the growth relationships are evaluated, it is confirmed that the stand treated in 2008 made stabile progress, and the sample areas treated in 2009 kept its dynamic structure in a negative acceleration. When it comes to stability, it has been seen that individual stability in areas with %19 intensity is higher than other ones, and collective stability is similar with the control and %19 intensity areas.