Karadeniz kıyısındaki deniz suyu, sediment ve bazı makroalglerdeki radyoaktiflik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of radioactivity levels for sea water, sediment and some macroalgae in Black Sea coast
  1. Tez No: 335040
  2. Yazar: NİLAY AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KOBYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Karadeniz kıyısındaki deniz suyu, sediment ve bazı makroalglerdeki radyoaktiflik düzeyleri araştırıldı. Ayrıca bu örneklerin ağır metal analizi de yapıldı. Yapılan bu çalışmada deniz suları için en yüksek 238U, 232Th, 137Cs ve 40K aktivite değerleri sırasıyla 0,025 Bq/L, 0,027 Bq/L, 0,012 mBq/L ve 2,9 Bq/L bulundu. Sediment örnekleri için en yüksek 226Ra, 238U, 232Th, 137Cs ve 40K aktivite değerleri sırasıyla 35,6 Bq/kg, 44,1 Bq/kg, 35,3 Bq/kg, 29,1 Bq/kg ve 946 Bq/kg bulundu. Makroalg örneklerindeki en yüksek 226Ra, 238U, 232Th, 137Cs ve 40K aktivite değerleri sırasıyla 111,7 Bq/kg, 43,3 Bq/kg, 39,2 Bq/kg, 4,9 Bq/kg ve 2003,0 Bq/kg bulundu. Ağır metal analizi sonucunda Cr, Mn, Fe, Cu, Zn, Cd, Pb, Co ve Ni elementlerinin deniz suyu, sediment ve makroalg örneklerindeki miktarları tespit edildi. Yapılan Kruskal Wallis ve One Way Anova istatistiği ile elde edilen sonuçların örnekler arasındaki bağlantıları incelendi.
Özet (Çeviri)
In this work, radioactivity levels have been measured for sea water, sediment and some macroalgaes in Black Sea Coast. Also heavy metal analysis carried out for these samples. Maximum values of 238U, 232Th, 137Cs and 40K activity was foud for sea water samples, 0,025 Bq/L, 0,027 Bq/L, 0,012 mBq/L ve 2,9 Bq/L, respectaculary. Maximum values of 226Ra, 238U, 232Th, 137Cs ve 40K activity was found for sediment samples, 35,6 Bq/kg, 44,1 Bq/kg, 35,3 Bq/kg, 29,1 Bq/kg, respectaculary. Maximum values of 946,0 Bq/kg, 226Ra, 238U, 232Th, 137Cs ve 40K activity was found for macroalgae samples, 111,7 Bq/kg, 43,3 Bq/kg, 39,2 Bq/kg, 4,9 Bq/kg ve 2003,0 Bq/kg, respectaculary. Amount of Cr, Mn, Fe, Cu, Zn, Cd, Pb, Co ve Ni in sea water, sediment and macroalgae have been measured by heavy metal analysis. Relation between all measured data with samples have been compared with Kruskal Wallis and One Way Anova Statistics.