Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü Torul Orman İşletme Müdürlüğü Alacadağ Orman İşletme Şefliği Saf kayın (Fagus orientalis L.) meşcerelerindeki kök ve toprak kütlesi değişimlerinin belirlenmesi
Determining the change of root and soil biomass for Fagus orientalis L. stand in Alacadag Forest Management Chiefdom of Torul Management directorate of Trabzon Regional Directorate of Forestry
  1. Tez No: 335048
  2. Yazar: ELİF KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. LOKMAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü Torul Orman İşletme Müdürlüğü Alacadağ Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan saf doğu kayını (Fagus orientalis L.) meşcerelerinin kök ve toprak kütlesinin kimi ekolojik etmenlere göre değişimi incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak, Alacadağ Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yayılış gösteren saf Doğu kayını (Fagus orientalis L.) meşcerelerinden 30 adet örnek alan alınmıştır. 270 adet kök ve 150 adet toprak örneği alınmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda saf doğu kayını meşcerelerinin kılcal kök kütlesinin ortalama 1526 kg/ha, ince kök kütlesi ortalama 1457 kg/ha ve kalın kök kütlesi ortalama 8158 kg/ha, toplam kök kütlesinin ortalama 11142 kg/ha olduğu belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda kılcal kök kütlesinin toprak derinlik kademesine göre değiştiği, ince ve kalın kök kütlesinin değişmediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca saf doğu kayını meşcerelerinin bakıdan etkilendiği ve meşcere servetinden etkilenmediği sonucuna varılmıştır. Güneşli bakılar gölgeli bakılara oranla daha fazla kök kütlesine sahiptir. Saf doğu kayını meşcerelerinin toprak kütlesi ortalama 4180 ton/ha olduğu, toprak kütlesinin toprak kademesine göre değiştiği ve en yüksek toprak kütlesinin 1525 ton/ha, 50-80 cm toprak derinlik kademesinde olduğu, aynı kök kütlesinde olduğu gibi toprak kütlesi üzerinde bakı ve meşcere servetinin etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; the determining the change of root and soil biomass depanding on the ecological factors for Fagus orientalis L. at the district of Alacadağ Forest Management Chiefdom, which is sub department of Torul Management Directorate of Trabzon Regional Directorate of Forestry. For this purpose, 30 sampling plots of Fagus orientalis L. with similar canaopy and age class from the area of Alacadağ Forest Management Chiefdom were used. Slope, aspect, height and coordinate of each sampling plots were taken to determine for topography of stand. We were taken 270 root samples and 150 soil samples in each plot. To determine root biomass, 1x2 m sized soil pits were digged. Soil pits diveded into depth classes as 0-30 cm, 30-60 cm and 60-90 cm. Soil samples were taken from depth classes of 0-10 cm, 10-30 cm, 30-50 cm,50-80 cm and 80-100 cm. Root samples were oven-dried at 65 ºC for 48 hours and weighed. Soil samples were air dried and weighed. Small, fine, coarse root biomass mean of pure Fagus orientalis L. stand were found 1526 kg/ha, 1457 kg/ha ve 8158 kg/ha. Total root biomass mean of pure Fagus orientalis L. stand was found 11142 kg/ha. Small root biomass mean unchanged with soil dephts but fine and coarse root biomass mean unchanged by statistical analysis. Root biomass mean of pure Fagus orientalis L. stand changed with aspect and unchanged stand volume. Southern slopes had larger root biomass than northern slopes did. Soil biomass mean of pure Fagus orientalis L. stand was found 4180 ton/ha. Soil biomass mean of pure Fagus orientalis L. stand changed with soil dephts and maximum soil biomass mean was found 1525 ton/ha in 50-80 cm soil dephts. Soil biomass mean of pure Fagus orientalis L. stand was not changed with aspect and stand volume.