Ormanların karbon depolama miktarının ekonomik analizi (Örümcek İşletme Şefliği örneği)
Economic analysis of carbon storage amount of forests (A sample of Orumcek sub-sistrict Directorate)
- Tez No: 521535
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son zamanlarda giderek artan bir öneme sahip olan küresel iklim değişikliğinin en büyük nedeni atmosferdeki sera gazlarının artış göstermesidir. Sera etkisinin büyük bir bölümüne sebep olan Karbondioksit gazı, sera gazları içerisinde en yüksek paya sahip olanıdır. Dünyada gerçekleşen iklim değişikliği ile mücadelede yapılması gereken en önemli çalışma, atmosferdeki karbondioksit oranını azaltmak olarak belirtilmektedir. Bu bağlamda karasal ekosistemler içerisinde en yüksek miktarda karbondioksit depolayan orman ekosistemleri ön plana çıkmaktadır. Atmosferde serbest halde bulunan karbondioksiti tutmakta ve biyokimyasal dönüşüm ile bünyesinde karbon olarak depolamakta en önemli rolü ormanlar oynamaktadır. Bu nedenle ormanlar tarafından depolanan karbon miktarının belirlenmesi gerekmektedir. Günümüzde Ormanların ekonomik fonksiyonu dışında yer alan diğer fonksiyonlarının (ekolojik) gittikçe önem kazandığı görülmektedir. Ülkemizde ormanların planlanması ve yönetilmesinden sorumlu Orman Genel Müdürlüğünün 299 sayılı tebliğinde Orman Fonksiyonları içinde yer alan Ekolojik fonksiyonları arasında Karbon Depolama fonksiyonuna ayrıca yer verilmediği görülmektedir. Ormancılık açısından oldukça önemli bir konu olan ormanların karbon depolama işlevi son 20 yılda sık sık gündeme gelmektedir. Ancak özellikle ülkemizde henüz ormanların karbon depolama ve depolanan karbondioksitin fiyatının ekonomik değeri bilinmemektedir. Yapılan bu çalışma ormanların karbon depolama işlevinin ekonomik değerinin bulunmasını amaçlayan çalışmalardan biridir. Bulunan değerler, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü Torul Orman İşletme Müdürlüğü Örümcek Orman İşletme Şefliği için geçerlidir.
Özet (Çeviri)
The greatest cause of the global climate change that has come to light in recent years is the serious increase in the proportion of greenhouse gases in the atmosphere.Since it is the carbon dioxide, which has the highest proportion in greenhouse gases, the major effect of the greenhouse originates from this gas. The most important work to be done to fight the global climate change is to reduce the carbon dioxide in the atmosphere. In this context, forest ecosystems that contain the highest amount of carbon dioxide in terrestrial ecosystems come to the forefront. The forests hold carbon dioxide in the air and store them as carbon by biochemically convertion. For this reason, the amount of carbon stored by forests needs to be determined.Today, functions of the forests (ecological) rather than their economic function seem to be getting more and more important. However, when examining the Forest Functions, Communiqué No. 299 that related to Formulation of Ecosystem-Based Functional Forest Management Plans" which is responsible for the planning and management of forests in our country, it is seen that there is no carbon storage function among ecological functions of forests. The carbon storage function of forests is a very important issue in terms of forestry, and it has became a current issue in recent years. However, especially in our country, the price of carbon dioxide and the monetary value of the carbon storage function of forests are still unappreciated. This research is one of the earliest studies of carbon dioxide capture in the forests of our country and the discovery of the monetary value of the carbon storage function of forests. The values obtained are valid for Trabzon Forest District Directorate, Torul Forest Management Directorate, Örümcek Forest Management Directorate.