Gümüşhane ve Bayburt illerinin Otbiçen (Arachnida: Opiliones) faunası
Harvestmen (Arachnida: Opiliones) fauna of Gümüşhane and Bayburt provinces
  1. Tez No: 335065
  2. Yazar: KEMAL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. KÖKSAL ERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Gümüşhane ve Bayburt illerinden, 2010 yılının Haziran ayından başlayarak 2012 yılının Ekim ayına kadar yapılan arazi çalışmaları sonucunda toplanan örnekler sistematik açıdan değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda 4 familya ve 14 cinse ait toplam 20 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden üç tanesi; Lacinius erinaceus Star?ga, 1966, Paranemastoma kalischevskyi (Roewer, 1951), Rilaena triangularis (Herbst, 1799) Türkiye faunası için yeni kayıttır. Dicranolasma giljarovi ?ilhav?, 1966, Giljarovia tenebricosa Redikorzev, 1936, Histricostoma caucasicum (Redikorzev, 1936), Mitopus morio (Fabricius, 1779), Mitostoma gracile (Redikorzev, 1936), Odiellus lendli (Sørensen, 1894), Opilio coxipunctus (Sørensen, 1912), Opilio parietinus (De Geer, 1778), Oligolophus tridens (C. L. Koch, 1836), Paranemastoma sili (Hermann, 1871), Phalangium opilio Linnaeus, 1761, Phalangium punctipes (C. L. Koch, 1878), Phalangium savignyi Audouin, 1826, Zachaeus anatolicus (Kulczy?ski, 1903), Zachaeus crista (Brullé? 1832), Zachaeus redikorzevi (Star?ga and Chevrizov, 1978) ve Trogulus tricarinatus (Linnaeus, 1758) türleri ise araştırma alanından ilk kez kaydedilmiştir. Tespit edilen otbiçen türlerinin örneklerimiz üzerinden resimleri çekilmiş, vücut ve üyelerinin ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş, yaşama alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş, familya, cins ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir. Örnekler etiketlenerek müze materyali olarak muhafaza altına alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, the samples collected from the land studies, between June 2010 and October 2012 in Gümüşhane and Bayburt provinces, were evaluated systematically. As a result of these evaluations, 20 species belonging to 4 families and 14 genera were determined. Three species of them are new records for the Turkish fauna; Lacinius erinaceus Star?ga, 1966, Paranemastoma kalischevskyi (Roewer, 1951), Rilaena triangularis (Herbst, 1799). Dicranolasma giljarovi ?ilhav?, 1966, Giljarovia tenebricosa Redikorzev, 1936, Histricostoma caucasicum (Redikorzev, 1936), Mitopus morio (Fabricius, 1779), Mitostoma gracile (Redikorzev, 1936), Odiellus lendli (Sørensen, 1894), Opilio coxipunctus (Sørensen, 1912), Opilio parietinus (De Geer, 1778), Oligolophus tridens (C. L. Koch, 1836), Paranemastoma sili (Hermann, 1871), Phalangium opilio Linnaeus, 1761, Phalangium punctipes (C. L. Koch, 1878), Phalangium savignyi Audouin, 1826, Zachaeus anatolicus (Kulczy?ski, 1903), Zachaeus crista (Brullé? 1832), Zachaeus redikorzevi (Star?ga and Chevrizov, 1978) and Trogulus tricarinatus (Linnaeus, 1758) were recorded in the study area for the first time. Photographs of the determined harvestmen species were taken, body and member measurements were carried out, definitions were reviewed, information on their habitat and their distributions on the Turkey and world have been given, keys for family, genara and species were organized. Samples were kept as museum materials after labelled.