Salmonella Typhimurium'un yumurtada raf ömrü boyunca gelişimi
Growth of Salmonella Typhimurium in chicken egg during the self life
- Tez No: 335083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma kapsamımda Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi İşletme Müdürlüğü tarafından üretilen ve satış yerinden günlük olarak temin edilen, büyüklük bakımından homojen 40 adet yumurta örneğinin 20 tanesi 104 kob/yumurta olacak şekilde Salmonella Typhimurium RSSK 95091 suşu ile aşılanmış ve diğer 20 tanesi de (kontrol) muamele grubuyla beraber bir ay süre ile buzdolabı (4±2oC) ve oda sıcaklığı (20±2oC) şartlarında depolanmıştır. Depolama süresince 0, 7, 14, 21 ve 28. günlerde örnekler alınarak bazı mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Aşısız olarak depolanan yumurtalarda toplam aerobik mezofilik bakteri (TMAB), koliform ve maya-küf sayımı ve depolanan tüm örneklerde immunomanyetik ayırma (İMA) ve klasik arama yöntemleri kullanılarak Salmonella analizi yapılmıştır. Yumurta kabuğunda Salmonella Thyphimurium 4±2°C?de 21 ve 28. günlerde; 20±2°C?de ise 7, 14, 21 ve 28. günlerde sayılamamıştır. Yumurta sarısı ve beyazında Salmonella Thyphimurium?a sadece immunomanyetik ayırma ile rastlanmış, klasik yöntemle tespit edilememiştir. Depolama süresince TAMB sayısı 7. günden sonra artış göstermiş ve koliform sayısı
Özet (Çeviri)
In the study, forty samples of eggs provided by layer hens of Agriculture Research and Application Farm of Atatürk University were investigated. Twenty of the samples were inoculated with Salmonella Typhimurium RSSK 95091 strain to be 104cfu/egg. Other 20 samples (control) were not inoculated and then all samples were stored at 4±2°C and 20±2°C for 28 days. Some microbiological analyses were performed in the egg samples in 1., 7., 14., 21., and 28. days of storage period. Total aerobic mesophilic bacteria (TAMB), coliform, and yeast and mold were only counted in control samples but immunomagnetic separation (IMS), and classic method were used to determine Salmonella strains in all samples. Salmonella Thyphimurium was not counted in shell parts of eggs in 21 and 28. days. However, it was counted on the first day of the samples stored in 20±2°C. In albumen and yolk parts of the samples, Salmonella Thyphimurium were only could be detected by IMS. TAMB count of the control samples were increased after 7 days and coliform counts was also found as