Hava Kuvvetlerinde bir orta öretim kurumu: Hava Lisesi tarihi
  1. Tez No: 335194
  2. Yazar: ARAP ALİ KOYUNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ AÇIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Türk Askeri Havacılığı 1 Haziran 1911 tarihinde kuruluşu ile dünyanın ilk hava kuvvetlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Ancak buna rağmen Hava Harp okulu ile bu okula öğrenci yetiştiren Hava Lisesi'ni kuruluşu için 50 yıl daha beklenmek zorunda kalınmıştır. Bu yıllarda havacı subaylar Kara veya Deniz Kuvvetleri tarafından yetiştiriliyordu. 2. Dünya Savaşı'nda hava kuvvetlerinin öneminin ortaya çıkması üzerine 1 Ekim 1951 tarihinde Eskişehir?de Hava Harp Okulu açılmış, 17 Eylül 1957 tarihinde de Hava Harp Okulu'na kaynak teşkil etmek ve havacılık kültürünü bir yaşam şekli olarak benimsemek, Hava Kuvvetlerinin kurumsallaşmasını hızlandırmak ve geleceği daha iyi ve sağlam temeller esasında planlayabilmek için Hava Lisesinin açılmasına karar verilmiştir. Manisa?da 100 öğrenci ile 1957-1958 eğitim öğretim yılını tamamlayan Askerî Hava Lisesi, öğrencilerin daha uygun şartlar altında yetişmesini sağlamak maksadıyla 1958 yılında Manisa?dan İzmir?deki Güzelyalı garnizonuna intikal etmiştir. 1968 yılında Üçkuyular?a, 1970 yılında da Çiğli?de eğitim öğretimine devam eden okul, 1974 yılında kapatılmıştır. Okulun öğretmenlerin Kara Kuvvetlerine geçişi yapılmış , öğrenci ve arşiv evrakları da Bursa Işıklar Askeri Okuluna gönderilmiştir. İlk mezunlarını 7 Ekim 1960 yılında veren Hava Lisesi lağvedildiği 1974 yılına kadar toplam 1700 öğrenci mezun etmiştir. Bu mezunlardan 4?ü kuvvet komutanı olmak üzere 43?ü general olmuştur. Okulun kapatılmasından sonra Havacı subay adayları Kara ve Deniz liselerinde yetiştirilmeye başlanmış, uygulama diğer kuvvetlerle protokollerle yürütülmeye çalışılmıştır. Ancak yapılan protokollerın uygulamada sorunlar oluşturması dolayısıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı kendisine bağlı bir askeri lisenin yokluğunu hep hissetmiştir. İşte bu durumu ortadan kaldırmak ve kendi kurum kültürünü lise çağlarında özümsemiş Hava Harbiye adaylarını yetiştirmek için bir askeri hava lisesinin tekrar açılmasına karar verilmiştir. Bu amaçla 12 Mayıs 2008 tarihinde imzalanan protokolle Bursa'da K.K.K.lığı bünyesinde bulunan Işıklar Askerî Lisesi, ışıklar Askerî Hava Lisesi Komutanlığı unvanı altında yeniden yapılandırılarak 27 Haziran 2013 tarihinde Hv.K.K.lığı tarafından devralınmıştır.
Özet (Çeviri)
With its foundation in June 1, 1911, Turkish Military Aviation holds the feature of being the first Air Forces among others in the world. On the other hand, for the foundation of Air Force Academy and Air Force High School which graduates cadets for academy, we had to wait for another fifty years. Before the foundation of the Air Force Academy, Air Force Cadets also studied in Land Forces and Naval Academy. Because Air Force's importance became so clear during World War II, Air Force academy founded in Eskisehir on October 1, 1951 and on September 17, 1957, it was decided to found an Air Force High School in order to serve as a basis for the academy, adopt the culture of aviation as a way of life, speed up the institutionalization of the Air Force and be able to plan the future on a steady foundation. Air Force High School which finished the 1957 and 1958 Academic Year with its 100 cadets in Manisa passed to Guzelyali in Izmir from Manisa in 1958 in order to serve better conditions to its students. The school, which continued its education in Uckuyular in 1958 and in Cigli in 1970, was shut down in 1974. Air Force High School, which graduated its first graduates on October, 7 1960, totally graduated 1700 students till the year 1974 when it was abolished. After the school was closed down, Air Force Academy candidates began to be trained in Land Forces and Naval high schools. In this way, this practice was able to be carried out by a series of protocols done with other forces. However, Air Force always felt the absence of its own high school because some problems came about during the implementation of these protocols. It was decided to reopen Air Force High School in order to solve these problems and educate academy candidates who internalized Air Force?s institutional culture during high school years. For this purpose, on May 12, 2008 Isıklar Military High School, which was embodied by Turkish Land Forces in Bursa, was taken over and reconstructed by Air Force under the title of Isıklar Air Force High School on June 27, 2008.