Organizasyonlarda küçülme stratejilerinde insan kaynakları planlaması ve türk hava kuvvetlerinin küçülme stratejisine ilişkin bir öneri
Human resource planning in an organizationals strategic downsizibg , and a suggestion for the Turkish Air Forces downsizing
- Tez No: 215447
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Günümüzde insan kaynakları yönetimi ile organizasyonun stratejik planlamagrubu arasındaki ilişkiler yoğunlaşmıştır. Böylece, insan kaynakları yönetiminin,grubun strateji belirleme ve özellikle strateji uygulama çalışmalarına katkıdabulunduğu görülmektedir. Burada etkin bir stratejik insan kaynakları yönetimi içingerekli olan strateji-insan kaynakları bağlantılarının tamamlanması söz konusuolmaktadır. Stratejik insan kaynakları yönetimi, işletmenin beklenmedik örgütsel veyönetsel olaylarla başa çıkma yeteneğini artırmakta, bu konudaki etkinliklerinikolaylaştırmaktadır. Örgütsel ve çevresel değişimler doğrultusunda biçimlenenişletme stratejisinin belirlenme ve uygulanma sürecine, insan kaynakları işlevi deaktif olarak katkıda bulunmaktadır.Küçülme gibi örgütsel değişim stratejileri, günümüzde özellikle büyükişletmeler tarafından müşteri ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek, işletmeninrekabet gücünü artırmak ve değişime ayak uydurabilmek için en çok kullanılanaraçlardandır.Bu tez ile organizasyonlarda küçülme stratejilerinin uygulanmasında stratejikinsan kaynakları planlamasının yeri, insan kaynakları planlaması ileorganizasyonların küçülme stratejileri arasında bir ilişki kurulması amaçlanmıştır.Konu ile ilgili olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı için bir öneri hazırlanmıştır.Stratejik yönetim çalışmalarında sıkça kullanılan SWOT (strengths, weakness,opportunities, threats) analizi yada Türkçe karşılığı olarak FÜTZ (fırsatlar,üstünlükler, tehditler, zayıflıklar) analizi uygulanarak, Hava KuvvetleriKomutanlığının İnsan Kaynakları Yönetimi ile ilgili dış ve iç çevre unsurlarının analiziyapılmıştır. Hava Kuvvetlerinde, konu hakkında bilgi sahibi orta kademeyöneticilerinden seçilen 38 kişiye, Delphi tekniği uygulayarak konu tartıştırılmıştır.Böylece dış çevrenin organizasyon içinde yarattığı fırsatlar ile tehditler veorganizasyon içindeki varlık ve yeteneklerin, organizasyona sağladığı üstünlük vezayıflıklar belirlenmiştir.Bu analizden elde edilen veriler değerlendirilerek, Türk Hava Kuvvetlerindeküçülmenin nasıl olacağı ve bu küçülme sırasında insan kaynakları planlamasınınnasıl olması gerektiği konusunda bir öneri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Now-a-days relations between the human resource management and strategicplanning departments of an organization have intensified. Thus, it has beenobserved that the human resource management has participated in determining andapplying the department?s strategies. The approach necessary for an effectivehuman resource management is to finalize the human resource networking. Aneffective human resource management not only enables a company to handleunexpected organizational and administrative proceedings but also makes it easierto deal with developments in these areas. Human resources also play an active rolein determining and applying management stratagems, which are subject toorganizational and environmental changes.Organizational change stratagems, such as downsizing, are frequently utilizedtools especially in today?s large-scale companies that are striving to meet consumerdemands, strengthen the competitiveness, and keep up with recent developments.The aim of this thesis is to analyze the value of human resources planning inan organizations strategic downsizing and establish a relationship between humanresource planning and organizational downsizing stratagems. In accordance to thesubject matter, a proposal has been stated for the Air Force.The outer and inner environmental factors related to the Air Force?s humanresource management have been analyzed by utilizing SWOT (strengths,weaknesses, opportunities and threats); a tool frequently used in strategicmanagement procedures ? also known as FUTZ in Turkish (firsatlar, ustunlukler,tehditler, zayifliklar). The subject matter has been discussed by using the Delphitechnique in the Air Force among 38 selected middle-rank managers with previousknowledge of the issue. Thus the opportunities and threats imposed on theorganization by the outer environment along with the positive and negative effects ofthe organization?s own inner existence and talents have been established andnoted.In accordance with the results derived from this analysis, a proposition hasbeen suggested for the Air Force on how to downsize the organization and how toutilize the human resource planning during the process.