Poli ( P-(2,4-Diklor benzil ) Stiren )'in hazırlanması ve termal degradasyonu
Preparation and thermal degradation of poly ( P-2, 4-Dichlor benzyl ) styrene
  1. Tez No: 33520
  2. Yazar: KADİR DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ POLİ P-(2,4- DİKLOR BENZÎL) STİREN'iN HAZIRLANMASI VE TERMAL DEGRADASYONU Kadir DEMiRELLî FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANABÎLÎM DALI 1994, Sayfa:80 Bu çalışmada, pol ist ireni n bir Friedel-Craf ts katalizörü olan susuz aiürni nyumklorür yanında 2.4-diklor benzi 1 klorürle reaksiyonu -5 °C de gerçekleştirildi. Yapı aydınlatılmasında İR ve NMR teknikleri kullanıldı. NMR piklerinden ve element analizinden yararlanarak dönüşüm yüzdesi mol olarak %91-97 olarak hesaplandı. Alki İlenmiş polistirenin çözünürlük parametresi 9.6 (cal/cm3) ve yoğunluğu 1.087 gr/cm3 olarak bulundu. Alkillenmiş PS'nin farklı ısıtma hızlarında TG eğrileri alındı ve bundan yararlanarak ağırlık kaybı ile ilgili aktivasyon enerjileri 212.8 - 148. 8k. joul /mol aralığında bulundu. Ayrıca bu polimerin termal degradasyon ürünlerinin belirlenmesi ile ilgili çalışmalar da yapıldı. Bu amaçla polimer kapalı bir sistemde programlı olarak ısıtılıp uçucu degradasyon ürünleri -40°C de toplandı. Bu fraksiyon ince tabaka ve gaz kromatograf isi - i le incelenip bazı bileşenler belirlendi. ANAHTAR KELİMELER: Polistiren, Alkillenmiş PS, Degradasyon, Çözünürlük parametresi
Özet (Çeviri)
II SUMMARY MASTER THESîS PREPARATION AND THERMAL DEGRADATION OF POLY (P-2,4-DiCHLOR BENZYL) STYRENE Kadir DEM t RE LL t FIRAT UNÎVERSTY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLÎED SCIENCES DEPARTMENT OF CHEMISTRY 19 94, Page: 80 In this study, the reaction of polystyrene with 2,4- dichlorbenzylchloride was carried out -5 0 C in presance of anhydrous A1Cİ3 a Friedel-Craf ts catalyst, IR and NMR techniques were used for the structure characterization of alkylated PS. The percentages of convention calculated from the peak intensities of NMR spektra and quantitative elemental analysis, were found to be the values between 91% and 97% (as mole). The solubility parameter and the density of alkylated PS were determinated as 9.6 (cal /cm3 ) l ' z and 1.087 gr/cm3, respectively. The TG curves of alkylated PS were run at the different heating rate. The activation energies relating to weight loss were calculated using the TG curves of alkylated PS found at the different heating rate. These values were between 212.8 Kj/mol and 148.8 K.j/mol. In addition, this polymer was heated at a closed system and the volatile products of the degradation were collected a trap at -40 °C. Some components in. the volatile fraction was characterized by Thin layer chromatography and gas chromatography techniques. KEY WORDS: Polystyrene, Alkylated PS, the degradation, the solubility parameter