PVC'ün stabilizasyonu üzerine bir çalışma
A Study on stabilization of PVC
- Tez No: 33519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PVC'ÜN STABİLİZASYONU ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Ziyattin BALBAY FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANABİLİM DALI 1994. Sayfa : 6 1 Bu çalışmada, 1 - piperidino - 2,3 - epoksi - 5 - metil - 5 - hekzen ' nin ( epoksit bileşiği ) PVC 'nin stabilizyonu üzerine etkili olup olmadığı araştırıldı. Keban Plastikten ( Elazığ ) alınan S - 27 ticari adlı katkısız PVC kullanıldı. Bu amaçla PVC değişik oranlarda ( %1, % 5, % 10, % 15 va % 20, ağırlıkça ) epoksi bileşiği ile ve % 0,1 oranında benzoil peroksitle homojen olarak karıştırıldı. Her karışımdan 150 C ' de 450 Kg / cm2" basınç altında filmler hazırlandı. Sonra bu filmler 200 °C sabit sıcaklıkta ve ayrıca değişen sıcaklıklarda ısıtıldı.Açığa çıkan HCI saf suda toplandı ve miktarı kondüktometrik olarak ve NaOH titrasyonu ile tayin edildi. Epoksi bileşiğinin PVC ' ye kimyasal olarak bağlandığını gösteren bir belirti olmamasına rağmen deneysel veriler modifiye PVC ' den HCI çıkış sıcaklığının hissedilir derecede yükseldiğini ve çıkan HCI miktarının azaldığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY MASTER THESIS A STUDY ON STABILIZATION OF PVC Ziyattin BALBAY FIRAT UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF CHEMISTRY 1994. Page : 61 In this study,it was investigated that 1 - piperidino - 2,3 - epoxy - 5 - methyl - 5 - hexzen ( epoxy compound ) was effected or not on stabilization of PVC named as S - 27 without additives and taken from Keban Plastic Company, Elazığ, was used in this work, for this purpose, PVC was homogeneously mixed with epoxy compound at differnt ratious ( 1 %, 5 %, 10 %, 15 % and 20 % by weight ) and at ratio of 0,1 % of benzoilperoxide. The films were mada from each mixture at 150°C and under pressure of 450 Kg / err?". Then these films modified were heated at constant temperature of 200 °C and at varying temperature, Evolved HCI was colected in pure water and its amaunt was measured by conductometer and titrating with NaOH solution. Experimental data showed that evolution temperature of HCI from PVC modified increased noticeably and amount of HCI evoled decreased although there was no evidence indicated that epoxy compound was chemically attached to PVC