Fasulye (Phaseolus vulgaris L.)'de ekonomik öneme sahip bazı agronomik karakterleri kontrol eden dna markırlarının ilişki haritalaması ile saptanması
Detection of dna markers controlling some economically important agronomic characters by association mapping in common bean (Phaseolus vulgaris L.)
- Tez No: 335216
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BAHATTİN TANYOLAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bağlantı dengesizliğine (Linkage Disequilibrum, LD) dayanan ilişki haritaları, kantitatif özellik lokusu (Quantitative Trait Locus, QTL) haritalarına alternatif ve önemli özellikleri kontrol eden genlerin belirlenmesinde etkili bir metotdur. Bu çalışmada 66 fasulye genotipi kullanılmış ve 233 Amplified Fragment Lenght Polymorphism (AFLP), 105 Single Nucleotide Polymorphism (SNP) ve 80 Simple Sequence Repeat (SSR) markırı analiz edilmiştir. Bu populasyonda LD ve populasyon yapısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Association mapping (AM), based on linkage disequillibrum (LD), is an alternative method for quantative trait locus (QTL) mapping and is a powerful tool for detection of genes controlling important traits. In this study, 66 common bean accessions were used and genotyped using 233 Amplified Fragment Lenght Polymorphism (AFLP), 105 Single Nucleotide Polymorphism (SNP) and 80 Simple Sequence Repeat (SSR) markers. LD of pairwise loci and population structure were analyzed.