Sintigrafide Gama kamera ile kaynak doku mesafesinin görüntü kalitesine etkisinin kemik lezyonu modellemesi ile incelenmesi
Analyzing the effect of distance between the source of tissue and the colimator on the image quality at the scintigrapic image gained via Gamma camera with the modeling of bone lesion
- Tez No: 335217
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURULLAH KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gama kameraların Nükleer Tıp Klinik Uygulamalarında kullanımı oldukça yaygındır. Bu kullanım alanlarından biride kanser vakalarında kemik metastazının (kemiğe yayılan tümör dokusunun) kemik sintigrafisi ile tespit edilmesidir. Kemik sintigrafisinde küçük hacimli tümör dokusunun tespit edilebilmesi için elde edilen görüntünün kalitesi önemlidir. Bugüne kadar yapılan çalışmaların çoğunda gama kamera dedektörü ile kaynak arasındaki mesafenin görüntü kalitesi üzerinde bir etkisi olduğu ortaya koyulmuştur. Bu çalışmada 0,8 ml, 0,4 ml, 0,2 ml, 0,1 ml hacimli kemik metestazlarını taklit eden özgün bir model yapılmış, model insan vücudunu taklit eden 10 lt su tankı içine 2cm aralıklarla yerleştirilmiştir. Çalışmada gama kamera kullanarak model üzerindeki farklı hacimlerde ki kemik metastazını, kolimatör kaynak arası mesafenin 40, 35, 30, 25, 20, 15, 10, 5 cm, derinliğin 11, 9, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 cm olduğu ölçüm değerlerinde sintigrafik ölçümler alınmıştır. Bu çalışmada, farklı boyutlardaki kemik metastazını taklit eden bir modelde, kemik metastazlarının yerinin belirlenmesinde gama kameranın etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The usage of Gamma Cameras in the Clinical applications of Nuclear Medicine is quite common. One of the fields in this kind of applications is the diagnosis of the metastasis of bone by means of bone scintigraphy (the tumour tissue which spreads through bone). The provided image in bone scintigraphy is important in order to diagnose the tumour tissue in a small volume. It has been proved in most of the studies which have been held so for that the distance between the Gamma Camera Detector and source has on effect on the display quality. In this study, an authentic model which imitates bone metestasis with the volumes of 0,8 ml, 0,4 ml, 0,2 ml, 0,1 ml and they were placed in a water tank of 10 lt imitating human body. Also, scintigraphy measures with the measuring value in 40, 35, 30, 25, 20, 15, 10, 5 cms of the distance between callimatorand the source and 11, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 cms of depth have been taken using the Gamma Camera on the bone metastasis in different sizes on the model. Furthermore, the research of the Gamma Cameras activity in the identification of the location of bone metestasis with a model which imitates bone metestatis in different sizes has been aimed.