Karpuzda bazı tohum özelliklerinin kalıtımının belirlenmesi
Inheritance of some seed characteristics in watermelon
- Tez No: 335229
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, genetik olarak birbirinden uzak Citrullus lanatus var. lanatus ile C. lanatus var. citroides arasında yapılan melezleme ile oluşturulan kalıtım popülasyonlarında (F1, F2 ve BC1), tohum renginin, tohum iriliğinin ve tohum sayısının kalıtım modeli incelenmiştir. Çalışma, Antalya?da 2012 yılı ilkbahar yetiştirme döneminde Antalya Tarım A.Ş.?ye ait AR-GE seralarında yürütülmüştür. Üretim topraksız kültür yöntemiyle yapılmış ve bitkiler askıya alınarak yetiştirilmiştir. İki farklı tohum özeliklerine sahip AT-2 (E1) (Citrullus lanatus var. lanatus) ile KRP-87 (E2) (PI 482261- Citrullus lanatus var. citroides) ebeveynleri kullanılarak kalıtım popülasyonu oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, tohum eninin tek genle kontrol edilmediği, uzun tohum boyunun kısaya kısmi dominant olduğu ve tohum eni ile boyu arasındaki korelasyon katsayısı 0.77 olarak saptanmıştır. Yüksek tohum ağırlığının da kısmi dominant olduğu ve tohum boyu ile yüksek korelasyon (r =0.92) gösterdiği sonucuna varılmıştır. Kahverengi tohum renginin yeşil tohum rengine baskın ve tek genle kontrol edildiği, ikincil rengin dağılım şekli kalıtımında ?noktalı-parçalı? özelliğinin ?noktalı? özelliğine baskın, ikincil rengin alan ilişkisi kalıtımında ?orta? özelliğin ?küçük? özelliğine baskın olduğu ve minör genlerin de etkisinin bulunduğu, tohum sayısı kalıtımını çevresel faktörlerin etkilediği ve birçok gen tarafından kontrol edildiği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, inheritance model of seed colour, seed size and seed number in cross populations (F1, F2 and BC1) obtained with crossing of Citrullus. lanatus var. lanatus and C. lanatus var. citroides was studied. The study was conducted in Antalya during the spring season of 2012 in the Research & Develepment greenhouses of Antalya Tarım Company. Production was realized using soilless culture technique and plants were supported using strings. Inheritance population was composed of the parents of AT-2 (E1) (Citrullus lanatus var. lanatus) and KRP-87 (E2) (PI 482261- Citrullus lanatus var. citroides) which have different seed properties. It was determined that seed width was not controlled by a single gene, long seed property was partial dominant to short one and the correlation coefficient between seed width and length was 0.77 when overall results were evaluated. High seed weight was dominant and high correlation (r =0.92) was found between seed weight and length. It was also concluded that brown seed color was dominant to green and controlled by a single gene, type of distribution of secondary color of testa ?dots-patches? was dominant to ?dots? and ?medium? was dominant to ?small? in the inheritance of secondary color area and minor genes were also effective, environmental factors affected seed number and controlled by many genes.