Peyzaj mimarlığında kullanılan ağaçların bilgisayar destekli modellenmesi üzerine bir araştırma
A research on trees modeling with computer aided in landscape architecture
  1. Tez No: 335232
  2. Yazar: H. BERK TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TÜRKYILMAZ TAHTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde peyzaj mimarlığı disiplini içinde ağaçlarının üç boyutlu olarak modellenmesi ve entegrasyonu için programların araştırılması (Maya, Blender, 3D Max, vb) ve bu programların avantaj ve dezavantajları karşılaştırılarak en uygun programın belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Maya, Blender, 3D Max programları kullanılarak 3 boyutlu ağaç modeli geliştirilmiş ve uzmanlarla (n:50) yapılan değerlendirme sonucu ideal ağaç modeli belirlenmiştir. Programlar arasında, kullanım kolaylığı, arayüz, modelleme, tekstür ve materyal, render kalitesi ve diğer programlarla çalışma uyumu kriterleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, 3 boyutlu ağaç modellemesinde 3D Max ve Maya programının daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Blender programı puan bakımından diğer programlara göre toplam puan bakımından daha düşük kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to investigate some programs for a three-dimensional modeling of trees in landscape architecture and to determine the most appropriate programmes between Maya, Blender and 3D Max. In this context, the optimal tree model programme is determined by experts (n:50). The ease of use, interface, modeling, texture and material, rendering quality and interoperability criteria are compared to between these programs. As a result, three-dimensional tree modeling in 3D Max and Maya were more successful program. Blender has been lower than other programs in terms of program points.