Süt sığırlarında döl verim özelliklerine ait damızlık değerleri tahminlemesi
Estimation of breeding values for dairy cattle using reproductive traits
  1. Tez No: 335240
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖL BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Siyah Alaca sığırlarda döl verim özellikleri ile 305 günlük süt verimi ele alınarak, damızlık değer tahminlemeleri yapılmıştır. Araştırmada döl verim özellikleri olarak ilkine buzağılama yaşı ve buzağılama aralığı incelenmiştir. Damızlık değerler BLUP ve Seleksiyon İndeksi yöntemleriyle tahminlenmiştir. BLUP hesaplamaları DFREML, indeks hesaplamaları ise SIP programında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı; BLUP ve seleksiyon indeksi ile tahminlenen damızlık değerlerini karşılaştırmaktır. İzmir'in Kiraz ilçesindeki özel bir işletmede yetiştirilen 215 Siyah Alaca ineğin kayıtları kullanılmıştır.İncelenen özellikler için ortalamalar buzağılama aralığı için 13.7±3.74 ay, ilkine buzağılama yaşı için 29.6±5.57 ay ve 305 günlük süt verimi için 7260.75±1522.89 kg olarak bulunmuştur.Süt veriminin fenotipik değerleri ve BLUP yöntemi ile tahminlenen damızlık değerleri arasında sıralama bakımından %50 bir uyum bulunmuştur. Bu sonuç, süt verimine göre seçimin doğrudan fenotipik değerlere göre yapılmaması gerektiğini belirtir. Süt verimini iyileştirmek için süt verimi ile ilişkili özellikler üzerinden indeksler oluşturulduğunda, süt veriminin indekste yer alması başarıyı daha da arttırmıştır.İndekslerin kendi aralarında korelâsyonları incelendiğinde indeksten bir özellik çıkarıldığında damızlık değerler arasındaki uyumun hızla değiştiği görülmüştür. Fenotipik değerlere göre sıralamalar ile karşılaştırıldığında çevre etkileri için düzenlemeleri içeren indeks sonuçları BLUP sonuçlarına yaklaşmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, breeding values for reproductive traits and 305 day milk yield of Holstein Friesian dairy cattle, were estimated. The age at first calving and calving interval as reproductive traits were examined. Breeding values were estimated by BLUP and selection index methods using DFREML and SIP programs, respectively. The aim of this study was to compare the estimated breeding values from BLUP and selection index. Data obtained from 215 Holstein Friesian cows kept in a private farm in Kiraz, İzmir were used.Averages for calving interval was 13.7 ± 3.74, for the age at first calving was 29.6 ± 5.57 and for 305 days milk yield was 7260.75 ± 1522.89.The accordance for order of animals in terms of phenotypic values of milk yield and breeding values predicted by BLUP was 50%. This result show that selection decision would not to be carried out on phenotypic value of trait. To improve milk yield, using information from other traits related to milk yield with selection index, milk yield should be included in the index to increase accuracy.When the correlations among indexes in terms of animal orders in the list were considered, several differences were obtained when one trait is dropped from the index. The correlations between index and BLUP values were more close to each other as compared to the correlation between phenotypic values and indexes or BLUP.