Biber tohumlarında ön çimlendirme uygulamaları sonrası yaşlanma kontrolünde şekerlerin etkisi
Effects of sugars on the ageing of primed pepper seeds
- Tez No: 335241
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BENİAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Tohumlarda tarla performanslarını iyileştirmek amacı ile yapılan ön çimlendirme uygulamaları sonrası, tohumların canlılıklarını kısa sürede kaybetmeleri önemli bir sorundur. Bu sorunun, tohumda kuruma direncini sağlayan bazı şekerlerin ön çimlendirme uygulamaları sırasında kullanılarak azalmasından kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Bu noktadan hareket ile düzenlenen bu çalışmada, ön çimlendirmeye tabi tutulmuş biber tohumlarının değişik şekerler ile muamele edilerek depodaki yaşlanma süreçleri incelenmiştir.Bu amaçla polietilen glikol ile ön çimlendirilmiş tohumlar sukroz, glikoz ve rafinoz gibi değişik şekerler ile muamele edildikten sonra doğal ve yapay yollar ile yaşlandırılmışlardır. Değişik yaşlanma süreçlerinde tohumların canlılıklarındaki değişimler incelenmiştir.Ön çimlendirilmiş biber tohumlarının yaşlanma seyirlerine bakıldığında, ön çimlendirme sonrası depodaki yaşlanma hızının yüksek olduğu hipotezi çalışmada belirlenememiştir. Ancak kontrol tohumlarının canlılığının, depolamanın 15. ayında %54 olmasına karşın, glikoz ile muamele edilmiş örneklerin aynı sürede %73 canlılığa sahip olmaları ilginç bulunmuştur. Bu sonuç, şekerlerin yaşlanmayı önlemede rolleri olduğu hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Viability loss of primed seeds is an important problem. It is claimed that this problem arise from the loss of sugars during priming. It is known, sugars may avoid the ageing of seeds by supporting desication resistance of cell membrans. In this research the effects of sugars applied after priming treatment to the ageing of pepper seeds during storage were tested.Primed pepper seeds were treated by glucose, sucrose and raffinose and later aged by accelerated and natural methods. Seed samples were taken and germination tests were done at the various stage of ageing process.First result obtained from the experiments did not support the hypothesis that primed seeds age more rapidly than unprimed seeds during storage. Other interesting result of experiments was that germination rate was %73 with glucose applied seed whereas it was %54 at control seeds. This result showed us that sugars may play positive role on seed ageing.