0-1 yaş aralığındaki (infant) bebeklerin giyim konforuna yönelik giysilerin geliştirilmesi
The development of comfortable clothes for infants
  1. Tez No: 335243
  2. Yazar: EMİNE UTKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Textile and Textile Engineering, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez çalışmasının amacı 0-1 yaş aralığındaki (infant) bebeklerin giyim konforuna yönelik giysilerin geliştirilmesi, bebek giysilerinin ürün çeşidinin ve kalitesinin arttırılmasıdır.Bebek iç giyiminde ağırlıklı olarak pamuk lifinin ve örme kumaşların kullanılmakta olduğu bilinmektedir. Bu çalışma kapsamında, bebek iç giyiminde farklı liflerin ve kumaş yapılarının da kullanılabileceği düşüncesinden hareket edilerek, pamuk lifinin yanısıra bambu, modal, Tensel LF® gibi rejenere selüloz liflerinden faydalanılmış ve iki adet özgün dokuma kumaş yapısı geliştirilmiştir. Geliştirilen kumaşlar çift katlı olduklarından, kumaş yüzeyleri arasında kalan hava tabakasının bebekler için konforlu bir ortam oluşturacağı düşünülmüştür. Çalışma kapsamında, on beş çeşit dokuma kumaş ile piyasada bebek iç giyiminde kullanılmakta olan sekiz çeşit örme kumaş kontrollü şartlarda üretilmiştir. Üretilen kumaşların fiziksel parametreleri ile ısıl konfor özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiş, karşılaştırmalı istatistiksel analizler yapılmış ve optimum konfor özelliklerine sahip olan kumaşlar belirlenmeye çalışılmıştır. Belirlenen kumaşların KES-FB cihazları kullanılarak duyusal konfor özellikleri araştırılmıştır. Kumaşların bebekler üzerinde denenebilmeleri amacıyla ise özgün bir subjektif giyim denemesi sistematiği geliştirilmiştir. Sonrasında, üretilen iç giysiler ile bebekler üzerinde giyim denemeleri gerçekleştirilmiş ve giysilerin insan vücudunun fizyolojik parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bebeklerin giyim denemeleri sırasındaki vücut sıcaklıkları, gece boyunca uyuma süreleri, tükürük numunelerinde bulunan kortizol ile melatonin hormonlarının değerleri saptanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerin yanısıra görüşme tekniği kullanılarak annelerden denenen kumaşlar hakkında bilgi toplanmıştır.Sonuç olarak, birbirlerinden farklı kumaşların bebeklerin vücutları üzerinde farklı tepkiler oluşturdukları ve çalışma kapsamında geliştirilen çift katlı kumaş yapılarının bebeklerde olumlu yönde etkiler ortaya çıkardıkları tespit edilmiştir. Bebek iç giyiminde, pamuk lifinin ve örme kumaşların dışında, farklı liflerin ve kumaş yapılarının da kullanılabileceği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop comfortable clothes for infants and improve the quality and variety of product types.It is known that cotton fiber and knitted fabrics were mainly used for infants? underwear. In this research, it is thought that different fibers and fabric structures can be used for this purpose. Apart from cotton fiber, different regenerated cellulose fibers like bamboo, modal and Tencel LF® were used, and two different woven fabric structures developed. It was aimed to create a comfortable environment for infants via the air which is stayed between surfaces of double-layered fabric structures. Fifteen kinds of woven fabrics and eight sort of knitted fabrics, used for infants? underwear in the market, were manufactured under controlled conditions. The relationship between physical parameters and thermal comfort properties of fabrics was investigated and comparative statistical analyses were performed. According to the results of these analyses, fabrics with optimum comfort properties were selected. Tactile comfort properties of selected fabrics were researched with KES-FB equipments. An original systematic for subjective wear trial was developed. Then subjective wear trials with infants? underwear produced from selected fabrics was performed and the effects of clothing on physiological parameters of the human body investigated. Body temperatures, periods of the night sleep, melatonin and cortisol values of collected saliva samples from infants during the wear trials were evaluated. Apart from statistical evaluations, the interview technique was used with infants? mothers for getting information about fabrics.As a result, infants? bodies react differently on different fabrics, and double-layered fabric structures developed in the scope of this study had revealed positive effects on infants. It can be said that, except from cotton fiber and knitted fabrics, different fibers and fabric structures can be used for infants? underwear.