S.B.Ü. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim-aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran emziren kadınların anne sütünün yeterliliği konusunda bilgi düzeyleri ve emzirme tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels and attitudes of the nursing women for 'breast milk's efficiency' who apply to S.B.U. Okmeydani Education and Research Hospital Hurriyet Education-primary Health care
  1. Tez No: 468632
  2. Yazar: CANDAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Anne sütü, bebeğin büyüme ve gelişmesi için vazgeçilemez bir besindir. Annelerin, anne sütü ve emzirme ile ilgili yeterli ve doğru bilgi sahibi olması, bebeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini ve sonrasında ek gıdalarla beraber 2 yaşa kadar anne sütü ile devam edilmesini önermektedir. Bu sürecin sağlanabilmesi, annelerin emzirme konusunda yeterli bilgi sahibi olması ile doğru emzirme tutumlarının oluşturulması sayesinde başarılabilir. Bu açıdan çalışmamızda annelerin anne sütü ile ilgili bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesi, bu konudaki yanlışlıkların belirlenmesi ve sorunlara yönelik çözüm önerilerinin oluşturulması amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: S.B.Ü. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulunun 17.01.2017 tarih ve 583 sayılı kararı ve izni ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim A.S.M.' ye başvuran, 0-2 yaş bebeği olan, emziren ya da bir süre emzirip sonrasında bırakmış olan 18-45 yaş aralığındaki 149 kadın hastaya onam formu alınarak anket uygulanmıştır. Kadınların sosyodemografik özellikleri ve emzirme ile ilgili bilgi düzeyleri ve tutumları sorgulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS v20.0 kullanılmıştır. Çapraz karşılaştırmalar için ki-kare testi kullanılmıştır. BULGULAR: 149 anne ile yapılan çalışmada yaş ortalamaları 29,44 ± 5,100 saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-AIM: Breast milk is an irreplaceable food for infant growth and development. It is very important for the infants' health that the mothers' have enough and correct information for the breast feeding and breast milk. The World Health Organization recommends“only breast milk”for the first six months. After six months, it is recommended to continue to give breast milk with supplementary foods until to age 2. This process can be provided by way of, if the mothers's have enough information for breast milk and forming correct breast feeding. So in this study, it is aimed to evaluate of the knowledge level and attitudes of the mothers's for breast feeding, determine the errors about breast feeding and also to create the solution suggests. MATERIAL- METHOD: Questionnaire has been applied to 149 female patients between 18-45 years old (who applied to Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim A.S.M and has 0-2 age children, breast feeds or breast feeds for a while and then give up) by taking the consent forms with the decision dated 17.01.2017 and numbered 583 permisson of S.B.Ü. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ethic Comittee. Sociodemographic attributes, knowledge level for breast milk and also attitued of the mothers's have been questioned. SPSS v20.0 was used for the evaluation of the data. Chi square test was used for the cross- matched studies. RESULTS: Age average was determined as 29,44 ± 5,100 with the study which was done in 149 mothers.