Lif/matris oranının termoplastik kompozit malzemelerin mekanik özelliklerine etkisi
Effect of fiber/matrix ratio on mechanical properties of thermoplastic composite
  1. Tez No: 335250
  2. Yazar: SEYEDERFANHOSSEİN EMADİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, farklı kütlesel miktarlarda prinç kabuğu takviyeli buğday gluteni/gliserol (Gly/Glut) ve prinç kabuğu takviyeli buğday gluteni-gliserol (Gly/Glut)/kitosan-polietilen glikol(Gly/Glut-CP) biyokompozitler üretilmiştir. Biyokompozitlerin morfolojik, termal ve mekanik özellikleri sırasıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM), termogravimetrik analizör (TGA) ve çekme test cihazı yardımıyla incelenmiştir. Biyokompozit filmlerin su absorblama özellikleri ağırlık ölçümü ile, fonksiyonel grupları ise ATR-FTIR analizi ile belirlenmiştir. Sonuçlar kitosan-polietilen glikol (CP) ve pirinç kabuğu içerik bakımından tartışılmıştır. Gly/Glut filmlerin içine CP ve prinç kabuğu eklenmesi termal bozunma sıcaklığını değiştirmemiştir. CP eklenmesi Gly/Glut filmin mekanik özelliklerini %183 arttırmış, çekme modülünü ise %34 düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
Rice husk (RH) reinforced wheat gluten/glycerol (Gly/Glut) and rice husk (RH) reinforced wheat gluten-glycerol/chitosan-polyethylene glycol (Gly/Glut-CP) biocomposites with varying rice husk loading were prepared. Morphological, thermal and mechanical properties of the biocomposites were investigated by scanning electron microscopy (SEM), thermogravimetric analyzer (TGA) and tensile testing machine, respectively. Water absorption properties and surface functional groups of the bio-composite films were determined by weight measurement and ATR-FTIR, respectively. The results were discussed in terms of chitosan-polyethylene glycol (CP) and rice husk content. While CP and 1 g rice husk addition decreased maximum degradation temperature of Gly/Glut film, adding of more rice husk did not considerably change the maximum degradation temperature. As a result of adding CP, the tensile strength of Gly/Glut film was increased by about 183%, while tensile modulus was decreased by about 34%.