IPv4'ten IPv6'ya geçecek bilgisayar ağlarının geliştirilmesi ve IPv4 ve IPv6 ağlarında performans iyileştirme çalışmaları
Developing computer's networks by moving from IPv4 to IPv6 and works done to improve performance in IPv6 and IPv4 networks
- Tez No: 335251
- Danışmanlar: PROF. DR. Ata ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde milyonlarca kullanıcı, bilgi paylaşımı ve haberleşmeye olanak veren iletişim kanalları aracılığıyla birbirleriyle bağlantı kurmaktadır. Bu kullanıcılar ve onları birbirine bağlayan aygıtlar internet adlı yapıyı oluşturmaktadır. İnternetin çalışmasını sağlayan TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) protokolü, veri paketlerin bir makineden diğerine aktarımından sorumludur. TCP/IP protokol ailesi 1970 yılından beri kullanılmaktadır. 1980'li yılların başında, RFC 791 ile (Request For Comments) yayınlanmış olan IPv4 (İnternet Protokolü Versiyon 4) protokolü, bazı değişiklikler ile günümüze kadar internet trafiğini başarılı bir şekilde taşımıştır. Uluslar arası bir organizayon olan IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından yapılan çalışmalara göre, 2008 ile 2018 yılları arasında mevcut IPv4 adreslerinin tamamı tükenmesi beklenmektedir. Oluşan bu yetersizliği aşmak için IPv4?ün çalışma deneyimine dayalı ama ondan daha güçlü ve işlevsel olan yeni bir protokol tasarlanmaya başlanmıştır. Bu yeni internet protokolü için önceleri IPng (IP Next Generation) adı düşünülmüş fakat daha sonra IP?leri versiyon numarası ile ayırma fikri daha iyi olacağı düşünülerek; mevcut olan protokole IPv4, labaratuarlarda bir test protokolü olarak kullanılan ST (Internet Stream Protocol) protokolüne IPv5 ve yeni tasarıma ise IPv6 denilmiştir. IPv6 için ilk öneriler Temmuz 1992?de IETF tarafından yapılmış; 1994?te de IPv6 adres yapısı için son tasarım oluşturulmuştur. Bu tarihten itibaren yeni protokol üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Günümüzde ise eski protokolden yeni protokole geçiş süreci yaşanmaktadır. Bu süreç dünyanın farklı bölgelerinde farklı hızlarda sürmektedir. Bu nedenle geçiş tamamlanıncaya kadar dünya üzerinde IPv4 ve IPv6 beraber kullanılacaktır. Bu tez çalışmasında, IPv4 protokolünün yapısı, adreslemesi ve adres alanının yetersizliği incelenmekte; IPv6 protokolü tarihçesi, özelikleri, adreslemesi, başlık yapısı ve avantajları üzerine temel bilgiler sunulmaktadır. Yapılan çalışmaların incelenmesi sonucunda, IPv6?ya geçiş süreci ve geçiş mekanizmaları ile ilgili temel bilgiler verilmekte, IPv6?ya geçiş için dünyada ve Türkiye?de yapılan çalışmalar hakkında bilgi sunulmaktadır. Bu kapsamda Ege Üniversitesi'ndeki mevcut IPv6 için çalışma durumuna ve seviyesine de yer verilmektedir. Yapılan çalışmalara ek olarak, IPv6'ya geçişi kolaylaştıracak bazı adımlar ile IPv6 ağlarında performansı iyileştirme çalışmalarına da bu tez kapsamında sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays hundreds of millions of users are interconnected by communication channels allowing them to communicate and to share information. These users and the devices that interconnect them are what constitute the Internet. Internet can operate by using TCP / IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), which is responsible for the transfer of packets from one host to another. TCP / IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) protocol family is being used since 1970. In the early 1980s, IPv4 (Internet Protocol Version 4) protocol, that is published with RFC 791 (Request For Comments) (Internet Protocol Version 4), moves the present internet traffic successfully with some modifications. According to the studies made by IETF (Internet Engineering Task Force), which is an international organization, the depletion of all available IPv4 addresses are expected to complete between the years 2008 and 2018. To overcome this lack, a new protocol, based on the experiences from IPv4 but more powerful and functional, is started to be designed. This new internet protocol is previously called IPng (IP Next Generation), but then it is thought that considering the idea of separating the IP versions with numbers would be better, the name of the current protocol is given as IPv4, ST (Internet Stream Protocol) which is used as a test protocol in laboratories is called as IPv5 protocol, and the new design is called as IPv6. The first proposals for IPv6 are made by the IETF in July 1992 and the latest design for the structure of the IPv6 address was established in 1994. From this date, many studies have been conducted on the new protocol. However, nowadays, the transition process is experienced from the old protocol to the new protocol. This process takes at different speeds in different parts of the world. For this reason, IPv4 and IPv6 will be used together on the world until the completion of the transition. In this thesis work; the structure, addressing, and lack of address space of IPv4 protocol are examined while the basic information about the history, characteristics, addressing, the structure of header and the advantages of IPv6 protocol are presented. After close examination of the studies, the basic information about the transition to IPv6 and the transition mechanisms are given and some of the studies made about the transition to IPv6 in the world and also in Turkey are presented. In this context, the level of the current operating status for IPv6 in Ege University is also presented. In addition to the studies made, some steps to facilitate the transition to IPv6 and to optimize performance of IPv6 networks are also given in this thesis scope.