Deri çanta üretiminde kalite sorunları ve çözümüne yönelik uygulamalar
Quality problems on leather handbag production and applications aimed to the solutions
- Tez No: 335256
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AFŞAR, PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Emek yoğun bir sektör ürünü olan deri çanta, el işçiliği gerektirmesi, derinin değerli bir malzeme olması ve müşterinin yüksek kalite beklentisi sebebiyle lüks giyim eşyası olarak sınıflandırılır. Tez çalışmasında, deri çanta üretiminde karşılaşılan kalite sorunlarının üretimden önce ya da üretim sırasında ortadan kaldırarak müşteri memnuniyetinin ve üretim verimliliğinin artması, tamir maliyetlerinin ortadan kaldırılması, çanta kalitesinin korunması amaçlanmıştır. Deri çanta üretim aşamaları açıklanmış olup, çalışmanın yapıldığı uygulama fabrikasında istatistiksel kalite kontrol yöntemleri kullanılarak kalite problemleri belirlenmiş, çözümüne yönelik oluşturulan kalite takımlarının çalışmaları sonucu müşteri kalite kriterleri oluşturulmuş ve üretim çalışanlarına benimsetilmiştir. Üretimden çantaların temiz çıkmasına yönelik çalışma metotları hazırlanmış, bunun sonucunda üretim verimliliğinin ve çanta kalitesinin artması sağlanmıştır Üretimde ara kontrolün öneminin maliyetler açısından karşılaştırmasının sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leather handbag, as an outcome of the labour-intensive sector due to handicraftmanship and customers?s high expectation is clasified as a luxury article of apparel. In this study, leather handbag production was explained, quality problems were determined using statistical quality control methods during handbag manufacture, quality teams were organized and customer quality criterions were formed and these criterions were ensured to be adopted by employers to solve quality problems. Production methods were prepared to aim clean handbag production and production productivity was raised with removing handbag cleaning operation. Importance of inline control was compared with cost resuts.