Antimikrobiyal tekstil yüzeylerinin oluşturulabilirliğinin araştırılması
A research on the investigation on the formation of antimicrobial textile surfaces
  1. Tez No: 335255
  2. Yazar: EBRU BOZACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ÖZDOĞAN, DOÇ. DR. ASLI DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, toksik kimyasalların kullanılmadığı, su ve enerji tasarrufu sağlayan ?Yeşil Sentez? yöntemi ile elde edilen gümüş nanopartiküller pamuklu kumaşlara uygulanmış ve antimikrobiyal özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, birinci yöntemde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü, Biyokimya ve Biyomalzemeler laboratuvarında sentezlenen gümüş nanopartiküller değişik koşullarda pamuklu kumaşlara uygulanmıştır. İkinci yöntemde yine ?Yeşil Sentez? yöntemiyle karboksimetilselüloz/fumarik asit hidrojeli içersinde sentezlenen gümüş nanopartiküller ve sentezlenen hidrojel ilk defa pamuklu kumaşlara uygulanmış ve antimikrobiyal özellikleri incelenmiştir. Gümüş nanopartiküller UV-vis spektrofotometre (UV-vis), Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM), Dinamik ışık saçılım spektrometresi (DLS) ve Atomik kuvvet mikroskobu (AFM) kullanılarak incelenmiştir. Antimikrobiyal işlem gören kumaşların özellikleri Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR-ATR), Termogravimetrik Analiz (TGA), X-ray difraksiyonu (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak karakterize edilmiştir. İşlemsiz ve işlem gören kumaşların antibakteriyel aktiviteleri AATCC-100 standardına göre test edilmiştir. Gümüş nanopartiküller uygulanmış pamuklu kumaşların on yıkamaya kadar antibakteriyel etkinliklerini koruduğu görülmüştür. SEM fotoğrafları partiküllerin yüzeyde düzgün dağıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research thesis, silver nanoparticles which were synthesized by ?Green Synthesis? method in which toxic chemicals were not used, water and energy can be saved were applied to cotton fabrics and antimicrobial properties were investigated. For this aim in the first method, silver nanoparticles were synthesized in Muğla Sıtkı Koçman University, Science Faculty, Chemistry Department, Biochemistry and Biomaterials laboratory and were applied to cotton fabrics in different conditions. In the second method, the silver nanoparticles were synthesized by a ?Green Synthesis? method in sodium carboxymethylcellulose and fumaric acid based crosslinked hydrogel and applied to cotton fabrics for the first time. The silver nanoparticles were examined by using UV-vis Spectrophotometry (UV-vis), Transmission Electron Microscopy (TEM), Dynamic Light Scattering Spectrophotometry (DLS) and Atomic Force Microscopy (AFM). The properties of the antimicrobial fabrics were investigated by using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR-ATR), Thermogravimetric analyze (TGA), X-ray Diffraction(XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM). The antibacterial activities of the untreated and treated fabrics were tested according to AATCC-100 standard. By the application of silver nanoparticles, the cotton fabrics retained their antibacterial activities until ten washing cycles. SEM micrographs showed that the particles were distributed properly on the surface of the fabrics.