Mobil araçlar için hedef yönelimli etmen geliştirmeye yönelik bir çerçevenin tasarımı ve gerçekleştirimi
Design and implementation of a framework for developing goal oriented agents on mobile devices
  1. Tez No: 335258
  2. Yazar: İLKER SEMİH BOZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA CENK ERDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışmasında, mobil araçlar üzerinde çalışacak, FIPA standartlarına uyumlu ve inanç - istek - niyet mimarisine sahip hedef yönelimli bir etmen geliştirme çerçevesi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu çerçeve, iletişim altyapısı, FIPA etmen platformu bağlamında desteklenen servisler, inanç - istek - niyet mimarisi desteği ve etmenin inançlarının bağlı veri ortamı ile ilişkilendirilmesi kapsamında dört temel modülden oluşmaktadır. Geliştirilen çerçevenin iletişim altyapısı, klasik istemci sunucu mimarinin yerine günümüzde sıklıkla kullanılan eşler arası (P2P) mimariye dayanmaktadır. Böylece, her biri birer
Özet (Çeviri)
In this study, an agent development framework which will be used for the development of FIPA compliant and goal oriented agents having the internal architecture of belief - desire - intention (BDI) has been designed and implemented. The implemented agent development framework consists of four main modules including communication infrastructure, supported FIPA agent platform services, support for BDI architecture, and the association of agents' beliefs with the linked-data environment. The communication infrastructure of the developed framewok is based on peer - to - peer architecture which currently is widely used instead of the classical client - server architecture. This way, a peer - to - peer based communication and sharing infrastructure has been implemented between agents that would run on mobile devices each of which is defined as a peer. FIPA, which is an organization who specifies the standards towards the interoperability of dispersed and heteregeneous agents, has published several specifications among which the ones on the management of agent systems and inter-agent communications are particularly important.To support interoperability, the framework developed within the context of this study is based on the basic agent management reference model of FIPA, and it is aimed that the message structures used in inter-agent communications is implemented in compliant with the standards specified by FIPA. BDI architecture, which is one of the widely known agent architectures, is used in several agent frameworks. In BDI architecture, the desires which are adopted for further transformation into actions are called the intentions of an agent. The desire and intention components as being the basic sources of the actions of an agent constitute the scope of the agent's goals. The developed framework supports the BDI architecture as a result of which the developers using the framework can develop goal oriented BDI agents on mobile devices. Everything an agent knows and believes about the world is represented by the belief component within the BDI architecture. Different than the mobile device agent frameworks in the literature, the framework developed in this study supports the provision of an agent's beliefs from the linked-data environment and semantic web ontologies, which adds a new dimension to the implementation of the belief component of the BDI architecture. The framework developed in this thesis has been tested within the context of an