Laser bağlantılı iç perde takviyeli hybrid direklerin bilgisayar destekli dayanım, deformasyon ve ömür analizleri
Strength, deformation and life analysis of internal strengthened laser connected hybrid poles
- Tez No: 335266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Endüstride kullanılan farklı tipteki direklere alternatif direk tasarımları sunulmuştur. Alternatif direkler dıştan laser bindirme kaynaklı enine iç perdeli ve boyuna iç perdeli olarak dairesel ve çokgen kesitli tasarlanmışlardır. İçi boş borularla dayanım artırıcı iç perdeli boruların bir karşılaştırılmasına gidilmiştir. Kalitatif bir karşılaştırma için boruların modelleri çizilmiştir. Bu modeller üzerinde farklı yüklemeler altında hazır paket programları ile dayanım, deformasyon ve ömür analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar çok sayıda şekillerde görüntülenerek yorumlanmıştır. Genel olarak, dıştan laser kaynaklı, iç perde takviyeli direkler içi boş direklere nazaran daha dayanımlı oldukları bu araştırmalar sonucu teyit edilmiştir. Boyuna iç perde takviyeli dairesel kesitli direkler enine iç perde takviyeli dairesel kesitli direklerden daha dayanıklı oldukları tespit edilmiştir. Çokgen kesitli direklerde ise enine iç perde takviyeli direkler, takviyesiz içi boş çokgen direklere ve dairesel enine ve boyuna takviyeli direklere nazaran daha yüksek dayanıklı oldukları ispatlanmıştır. Laser bağlantılı iç perde takviyeli hybrid direklerin yüksek dayanımları nedeniyle endüstride mevcut direklere alternatif olarak kullanımları söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study we evaluate a different pole rather than accustomed industrial poles. Our design consists of a laser welding from outside and longitudinal and lateral strengthening elements with a polygene and circular cross-section. A comparison of the internal webbed pipes and hollow pipes have been made. For a qualitative comparison pipes models were drawn. Later on with the use of available computing programs strength, deformation and life analysis of these models on the different loadings were conducted. The interpretations of results were done by the use of graphical figures. Generally, poles having laser welded from outside and strengthened from inside in respect to the hollow poles have shown a better performance. Circular poles reinforced with longitudinal internal reinforcement in comparison with circular poles reinforced with lateral internal reinforcement found to be more durable. In polygonal sectioned poles the lateral inner reinforcement reinforced poles in respect to the unreinforced hollow polygon and circular poles reinforced with longitudinal and lateral reinforcement has proven to be highly durable. Due to the high strength of the inner reinforced hybrid poles associated with laser use of this kind of poles believed to be of prominent importance in respect to the conventional industrial poles.