Türkiye'de mevcut harita altlıkların iyileştirilmesi ve bilgi sistemlerine entegrasyonu
Modernization of existing maps and integration to information systems in Turkey
  1. Tez No: 276310
  2. Yazar: MELEK IRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülke yönetiminde, planlama çalışmalarında, taşınmazların vergilendirilmesi ve mülkiyetin güvence altına alınmasında harita ve haritaya dayalı ürünler vazgeçilmez altlıklardır. Ülkemizde haritacılık faaliyetlerini yürüten birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar birbirinden bağımsız çalışmalar yapmış olmalarına rağmen altlık olarak kullandıkları verileri sadece Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinden temin etmektedirler.Kadastrodaki altlıkların doğruluğu, kurumlar tarafından üretilecek olan haritaların ne derece doğru yapıldığını göstermektedir. Bu nedenle kadastrodaki altlıklar haritacılılık sektörü için son derece önemli hale gelmektedir. Kadastrodaki mevcut haritaları, doğruluğu yüksek haritalar haline getirebilmek için yenilemeye veya güncelliğini teknik yetersizlikler nedeniyle kaybetmiş haritaları ise yeniden üretme yoluna gidilmelidir.Tezimizin uygulama bölümünde haritacılık faaliyeti yürüten kurumların kullandıkları harita altlıkları incelemiş, tüm bu kurumların faaliyetlerinde kadastral haritaları baz alarak çalışmalarını yürüttükleri anlaşılmıştır. Uygulama için 1000 hektarlık alanın hâlihazır haritası yapılarak grafik olan kadastro paftaları sayısallaştırılmış ve ülke koordinat sistemine çevrilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde arazi ile kadastronun altlık olarak kullandıkları paftalar arasında uyuşumsuzluk olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle mevcut kadastro paftalarının yetersiz kaldığı, ilgili paftaların güncellenmesi ve yenilenmesi gerektiği anlaşılmıştır. Yeni üretilecek pafta standartları sadece kadastroya altlık olarak kalmayıp diğer kurumlarında ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tek bir sistemde 3 boyutlu sayısal kadastral paftaların üretilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Maps and maps elaborated for different purposes are necessary base maps in governing a country, planning studies, taxation of immovables and assuring the properties. In our country, there are many institutions carrying out mapping activities. Although these institutions conducted studies independent from each other, they are able to provide the data used as base maps, only from the related units of General Directorate of Land Registry and Cadastre.The accuracy of the base maps in cadastre shows the accuracy level of the maps to be produced by institutions. For this reason, the maps in cadastre become extremely important for mapping sector. In order to increase the accuracy of the existing maps in cadastre, they should be renewed, or for the maps which lost their currency because of technical incompetence, they should be reproduced.In the implementation section of our thesis, base maps used by the institutions which carry out mapping activities and it is understood that they have been carrying out their studies by using cadastral maps in their activities. For implementation, base map of 1000 hectar land has been elaborated; cadastral plates which were in graphic format have been digitized and transformed to country?s coordinate system. As a result of the performed studies, an inconsistency has been determined between screw plates used in land and cadastre as base map. Therefore the existing cadastre plates are insufficient and it is understood that the related plates should be updated and renewed. The newly developed plate standards shall not only be base maps for cadastre, it is also necessary to develop 3 dimentional digital cadastral plates in one system, fulfilling the needs of the other institutions as well.