Bazı makrosiklik polieterlerin sentezi ve katyonik komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of some macrocyclic polyethers and investigation of their complexes
- Tez No: 335311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF ERTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez yeni makrosiklik eter bileşiklerinin sentezini ve metallerle kompleks özelliklerini açıklamaktadır.Çalışmada, makrosiklik polieter olarak 2,3,5,6-bis{ 3'(3')-t-butil-5'(5')etilbenzo}-12C3 (5), 2,3,5,6-bis{ 3'(3')-t-butil-5'(5')etilbenzo}-15C4 (6), 2,3,5,6-bis{ 3'(3')-t-butil-5'(5')etilbenzo}-18C5 (6) ligantları elde edilmiş, bu ligandların yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Makrosiklik polieterlerin hazırlanmasında Williamson tipi eter sentezi reaksiyonlarından faydalanılmıştır. Kristallendirme yöntemleriyle maddeler saflaştırılmıştır.Makrosiklik ligantlardan 12C3,15C4 ve 18C5 yapısında olanların IA-IIA grubu katyonlarıyla verdiği kompleksler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis describes the synthesis and complex properties of new macrocyclic ether compounds.In study 2,3,5,6-bis{ 3?(3?)-t-butil-5?(5?)etilbenzo}-12C3 (5), 2,3,5,6-bis{ 3?(3?)-t-butil-5?(5?)etilbenzo}-15C4 (6), 2,3,5,6-bis{ 3?(3?)-t-butil-5?(5?)etilbenzo}-18C5 (6) as macrocyclic ligands were synthesized. The structure of the synthesized ligands were characterized by spectroscopic methods. Williamson type ether synthesis method was used for preparation of macrocyclic polyethers . The obtained products were purifed by crystallisation methods.The comlexes of macrocyclic ligands based on 12C3,15C4 and18C5 structure with IA-IIA cations have been investigated.