Bazı makrosiklik laktonlarının çeşitli katyonlarla komplekslerinin incelenmesi
- Tez No: 6597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1,4,7,10, 13-pentaoksasiklopen-tadeka-2, 3-dion 'ın Sr(C104)2. 4H2_0, Mg (C104)2. 6H2O, LiSCN, LiC104, Ba(C104) 3H2O, ve NaC104, H2O ile,1,4,7, 10, 13-Pentaoksasiklopentadeka- 2,6-dion' ın LİC104,Mg(C104)2, 6H2O, ve Pb(SCN)2 ile, 1,4,7,10,13-Pentaoksa-15-klor-metilsiklopentadeka-2, 6 - dion'ın KC104,, LiC104 ve Pb(SCN)2 ile.1, 4, 7, 10, 13,16-Hekzaoksasiklaoktadeka- 2,6-dion'ın Pb(SCN)2 ve Hg (SCN)2 ile, 1,4,7,10,13,16,19- Heptaoksasikloheneikosa-2, 9-dion' ın RbC104, ile katı kristal kompleksleri elde edildi ve bunların bazı özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, the some properties of the solid crystal complexes which were obtained from the reactions of 1,4,7, 10, 13-pentaoksasiklapentadeka-2, 3-dion with Sr(C104,)2, 4H2O, Mg(C104)2, 6HO, LiSCN, LiClO4, Ba (C104)2. 3H2O and NaC104,H2O ; 1, 4, 7, 10, 13-Pentaoksasiklopentadeka-2, 6-dion with LiC104,Mg(C104)2,6H2O and Pb(SCN)2; 1,4,7,10,13-Pentaoksa-15-klormetilsiklapentadeka-2,6-dion with KC104, LİC104 and Pb(SCN)2; 1, 4, 7, 10, 13, 16-Hekzaoksasiklooktadeka-2, 6-dion with Pb(SCN)2 and Hg(SCN)2; 1,4, 7, 10, 13, 16, 19-Heptaoksasikloheneikosa-2, 9- dion of RbC104, were examined.