Radyo frekans tanımlama sistemi ve bir uygulaması
Radio frequency identificiation system and one application
  1. Tez No: 335335
  2. Yazar: EMİNE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kimlik ve otomatik tanımlama işlemleri son yıllarda birçok endüstri alanında kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemlerden biriside RFID sistemleridir. RFID teknolojisi günümüzde elektronik pasaport uygulamalarında, lojistik uygulamalarda, askeri uygulamalarda, sağlık uygulamalarında, kimlik tanımlama sistemlerinde kullanılmaktadır. Gelişen yapısıyla birlikte geleceğin teknolojisi de olacaktır. RFID teknolojisinin otomasyonda kullanılması ile işlem maliyetleri büyük ölçüde düşmüştür. Bu konuda geniş bir araştırma yapılarak, RFID teknolojisi kriterleri belirlenmiş ve bir uygulaması yapılmıştır. Bu tez çalışmasında ?elektronik para ve kimlik kartı ? uygulaması yapılmıştır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde RFID sistemi ve teknolojisi anlatılmış, ikinci bölümde yapılan uygulama tanıtılmıştır. İkinci bölüm içerisinde kullanılmış olan demo kitin tanıtımı ve geliştirilen yazılım sunulmuştur. Çalışmada 13,56 MHz, yüksek frekansta çalışan pasif mifare kartlar ve SMX1300 demo kiti kullanılmıştır. Visual Studio 2010 NET. platformunda C# yazılım dilinde RFID teknolojisi kullanılarak kimlik kartı ve bu kart ile ürün satın alımı yapılabilen bir elektronik para yazılımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, automatic and identification systems (Auto-ID) have started to use in many service industries. One of these systems, RFID systems. RFID technology are used at electronic passport applications, health sector, logistic sector, military applications, identification systems ect. By its developing structure, RFID seems to be also the future technology. The cost of business processes has been reduced significantly with the use of RFID technology in the automation. Done an extensive research on this subject, and an application of RFID technology criteria were determined. In this study, the