Bolu Merkez ilçesinde kuşburnu (Rosa spp.) genetik kaynaklarının seleksiyonu ve antioksidan aktivitelerinin tespiti
Selection of rosehip (Rosa spp.) genetic resources in Bolu Center counter and antioxidant activities
  1. Tez No: 335342
  2. Yazar: MERVE SALMAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Bolu merkezinde doğal olarak yetişen kuşburnulardan üstün özelliklere sahip genotiplerin seçilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2011 yılında işaretlenen 100 kuşburnu tipi üzerinde yapılmış ve seleksiyon kriterleri doğrultusunda yapılan değerlendirmeler sonucunda, 9 adet ümitvar genotip tespit edilmiştir. Bu genotiplerde meyve ağırlıkları 1.40-2.77 g, meyve eti oranları % 64.92-82.83, C vitamini değerleri 332.47-1603.53 mg/100 g, kuru randımanları % 32.44-56.94, suda çözünebilir kuru madde miktarları % 24.50-30.50, antioksidan içerikleri ; EC50 1.13-1.66, AE 0.37-0.82, Fe2+ % 50.76-60.12, H2O2 % 49.65-70.65, fenolik maddeleri 20.12-31.13 mg gallik asit/g arasında değişmiştir. Seçilen genotiplerde dikenlilik durumu 5 genotipte az, 2 genotipte orta, 2 genotipte fazla derecede olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to select the best quality rosehip genotypes grown wild in Bolu central. The hundred marked rosehip genotypes were studied in 2011, and the 9 promising types were determined with the evaluations based on the selection criteria. The fruit weights, fruit flesh ratios, vitamin C ratios, dry matter contents, soluble solid contents and antioxidant contents (EC50, AE, Fe2+, H2O2, phenolic) of these selected genotypes ranged from 1.40 g to 2.77 g; from 64.92 % to 82.83 %; from 332.47 mg 100 mg to 1603,53 mg 100 mg; from 32.44 % to 56.94 %; from 24.50 to 30.50; from 1.13 to 1.66, from 0.37 to 0.82, from 50.76 % to 60.12 %, from 49.65 % to 70.65, from 20.12-31.13 mg gallic asid/g respectively. It was also determined that the twelve, seven and nine of the selected genotypes had spines at low, medium, and high levels, respectively.